SVARBU! Gydytojams odontologams, gydytojams odontologams specialistams ir odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigų vadovams

Kaip taisyklingai sužymėti Vaiko sveikatos pažymoje „Kariozinių, plombuotų ir išrautų dėl ėduonies komplikacijų dantų indeksą“ (KPI)?
 
Dantų ėduonies intensyvumą apibūdina kariozinių, plombuotų ir dėl ėduonies komplikacijų išrautų dantų indeksas. Jis apskaičiuojamas kiekvienam individui suskaičiavus ir sudėjus stebimus ėduonies pažeistus, plombuotus ir dėl ėduonies išrautus dantis.
 
Primename, kad mažosiomis k, p, i raidėmis žymima pieninių dantų būklė.
Didžiosiomis K, P, I raidėmis žymima nuolatinių dantų būklė.
K (k) – karioziniai dantys
P (p) – plombuoti dantys
I (i) – išrauti dėl ėduonies komplikacijų dantys
 
Jei viename dantyje yra keletas ėduonies pažeidimų, žymimas tik vienas vienetas: k (pieniniams dantims) ar K (nuolatiniams dantims).
Jei viename dantyje yra keletas plombų, žymime tik vieną p (pieniniams) ar P (nuolatiniams).
Jei dantyje yra plomba ir ėduonis, žymimas tik ėduonies pažeidimas (k / K).
Pieniniai, fiziologiškai iškritę (pašalinti) dantys nežymimi (0 reikšmė).
 
Vaikams, turintiems pieninį sąkandį, žymimi langeliai, kuriuose yra mažosios kpi raidės (langeliai su didžiosiomis KPI raidėmis nežymimi)
Vaikams, turintiems mišrų sąkandį, žymime visus šešis langelius (mažosiomis kpi raidėmis pažymėtus – pieninių dantų būklė, didžiosiomis KPI – nuolatinių dantų būklė).
Vaikams, turintiems nuolatinį sąkandį, žymima tik didžiosiomis raidėmis pažymėti langeliai KPI (mažosiomis raidėmis kpi pažymėti langeliai nepildomi).
 
Nepamirštame pažymėti ir sąkandžio būklės:
Vertinant sąkandžio būklę reikia nurodyti, ar sąkandis taisyklingas, ar netaisyklingas. Pirmiausia rekomenduojame įvertinti, ar patologija susijusi su netaisyklingu žandikaulių santykiu (skeletinė anomalija), ar yra tik netaisyklinga pavienių dantų padėtis.
 
Žandikaulių santykis (skeletinės anomalijos) vertinamas visomis trimis kryptimis:
-    Strėline (sagitaline) kryptimi:
      - Angle II klasė (prognatija) – viršutinis žandikaulis didesnis už apatinį ir viršutiniai kandžiai atrodo atsikišę;
   - Angle III klasė (progenija) – apatinis žandikaulis didesnis nei viršutinis, ypač būtina atkreipti dėmesį  į sunkesnius atvejus, kai apatiniai kandžiai yra labiau priekyje nei viršutiniai ir juos dengia. 
-  Vertikalia kryptimi:
                                -    Atviras sąkandis – dažniausia stebimas tarpas tarp viršutinių ir apatinių kandžių, bet gali būti ir šoninių dantų srityje;
-   Gilus sąkandis – viršutiniai kandžiai dengia apatinius daugiau nei 2/3 apatinio kandžio vainiko aukščio.
-   Skersine kryptimi:
                                -   Kryžminis sąkandis – viršutinis dantų lankas susiaurėjęs;
-   Žirklinis sąkandis – viršutinis dantų lankas šoninių dantų srityje daug platesnis nei apatinis.
 
Nustačius nors vieną aukščiau paminėtų anomalijų, pažymima, kad yra žandikaulių sąkandžio patologija.
 
Atlikus žandikaulių vertinimą, stebima dantų padėtis. Vertinama, ar yra dantų susigrūdimas, netaisyklinga dantų padėtis, dantų pasisukimai apie išilginę ašį ir t. t. Pastebėjus patologiją, pažymima, kad yra pavienių dantų sąkandžio patologija.
Kai žandikaulių santykis ir ir dantų padėtis taisyklinga, pažymima, kad sąkandis taisyklingas.
 
Atkreipiame dėmesį, kad Vaiko sveikatos pažymėjimas Nr. 027-1/a yra pildomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintomis Statistinės apskaitos formos Nr. 027-1/a „Vaiko sveikatos pažymėjimas“ pildymo taisyklėmis (toliau – Taisyklės). Ypač reikia atkreipti dėmesį į šių Taisyklių 4 punktą, nustatantį, kad „Pažymėjimo I dalį „Fizinės būklės įvertinimas“ pildo asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ), turinčios licenciją teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas, kurioje yra prirašytas vaikas, šeimos arba vaikų ligų gydytojas. Pažymėjimo II dalį „Dantų ir žandikaulių būklės įvertinimas“ pildo ASPĮ, turinčios licenciją teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas arba odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigos gydytojas odontologas arba gydytojas odontologas specialistas. Pažymėjimo I ir II dalies pildymo eiliškumas nėra svarbus, tačiau turi būti užpildytos abi dalys. Jei pažymėjimo abi dalys pildomos ASPĮ, tai, esant poreikiui, pažymėjimo I ir II dalies pildymo eiliškumą gali nusistatyti ASPĮ. Tuo atveju, kai Pažymėjimo II dalis pirmiausiai pildoma kitoje odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigoje, o tik paskui pildoma Pažymėjimo I dalis ASPĮ, kurioje prirašytas vaikas, tai gydytojas odontologas arba gydytojas odontologas specialistas, pildydamas II Pažymėjimo dalį, turi užpildyti Pažymėjimo bendruosius duomenis apie vaiką, įrašydamas vaiko vardą ir pavardę bei jo gimimo datą. Už pažymėjimo duomenų teisingumą atsako jį užpildę gydytojai.“
 
Pažymime, jog II Pažymėjimo dalį „Dantų ir žandikaulių būklės įvertinimas“ pildo gydytojas odontologas arba gydytojas odontologas specialistas:
14.1. prie raidžių „k“, „p“, „i“ nurodoma, kiek kariozinių, plombuotų bei dėl ėduonies išrautų pieninių dantų turi vaikas. Prie raidžių „K“, „P“, „I“ nurodoma, kiek kariozinių, plombuotų bei dėl ėduonies išrautų nuolatinių dantų turi vaikas.
 
14.2. laukelyje „Sąkandžio patologija“ pažymima, ar vaikas turi sąkandžio patologiją. Jei ne, pažymimas laukelis „nėra“, jei nustatoma pavienių dantų patologija – „pavienių dantų“, žandikaulių – „žandikaulių“.
 
14.3. Profilaktinį vaiko sveikatos tikrinimą atlikęs gydytojas odontologas arba gydytojas odontologas specialistas laukelyje „parašas“ – pasirašo, laukelyje „spaudas“ – padeda savo spaudą, o laukelyje „įstaigos spaudas“ – deda įstaigos spaudą.“
 
Visi gydytojai odontologai, gydytojai odontologai specialistai privalo pildyti šią formą LR sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka, todėl kviečiame dirbti ypač atsakingai. Už pažymėjimo duomenų teisingumą atsako jį užpildę gydytojai odontologai.
 
Informacija apie dažniausiai daromas klaidas pildant vaiko sveikatos pažymėjimą:
1.      Pildant II dalį „Dantų ir žandikaulių būklės įvertinimas“, reikalaujama, kad jau būtų užpildyta I dalis „Fizinės būklės įvertinimas“.
2.      Pildant II dalį „Dantų ir žandikaulių būklės įvertinimas“, kai nėra užpildyta I dalis „Fizinės būklės įvertinimas“, nenurodomi bendrieji vaiko duomenys: vardas, pavardė, gimimo data.
       3.      Užpildžius II dalį nededamas gydytojo odontologo spaudas, įstaigos spaudas.
      4.     Klaidingai nurodoma „i“ ir „I“ – t. y. išrautų dėl ėduonies komplikacijų dantų skaičius. Atkreipiame dėmesį, kad reikia žymėti tik dėl ėduonies komplikacijų išrautų dantų skaičių.
 

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.