Ankstyvasis vaikų dantų ėduonis

Rūpintis vaiko dantų būkle reikia pradėti tada, kai išdygsta pirmasis dantis.

Dantų ėduonis yra liga, kurią sukelia dantų apnašose esančios bakterijos, susidarius jų veiklai palankioms sąlygoms, gamindamos kietuosius danties audinius ardančias rūgštis. Ertmė dantyje yra tik tos ligos padarinys.

Ankstyvasis vaikų dantų ėduonis – tai ėduonies forma, kuri pažeidžia ką tik išdygusius dantis. Ši ėduonies forma gali atsirasti ir vaikams, dažnai maitinamiems krūtimi ilgiau kaip vienerius metus, ypač naktį. Jei vaikas, įpratęs užmigti su buteliuku, vietoj pieno reikėtų vartoti virintą vandenį.

Ši liga prasideda ir todėl, kad vaikui nuraminti prieš miegą (jau išdygus dantims) duodama gerti iš buteliuko sulčių, saldžių arbatėlių, pieno ir jų mišinių. Kartais čiulptukas net mirkomas į medų.

Vaikui miegant sumažėja seilėtekis ir rijimas, bendroji burnos ertmės savivalda. Naktį maitinant kūdikį 2,5 kartus saldžiais mišiniais ar dienos miego metu, ką tik išdygę, silpnai mineralizuoti dantukai, pažeidžiami rūgščių, atsiradusių burnoje skylant sacharozei.

Negydant pažeistų dantų vainikai nulūžta, lieka tik šaknys. Kartais vainiką lūžta nuo menkiausios traumos.

Dėl sugedusių dantų ar jų traumų galima anksti netekti pieninių dantų. Labai sugedę pieniniai dantys raunami, norint išvengti pastoviųjų dantų užuomazgų pažeidimo.

Sugedę pieniniai dantys yra lėtinės infekcijos židinys vaiko organizme. Jie gali būti inkstų uždegimo, anginos, įgytų širdies ydų priežastis. Per anksti netekus pieninių dantų, vaikas gali turėti pastoviųjų dantų sukandimo sutrikimų.

Kad išvengtumėte ankstyvojo dantų ėduonies ir vėlesnių jo komplikacijų, reikia:

Vaiko dantų sveikata pradėti rūpintis jau išdygus pirmajam dantukui;

Valyti mažylio dantis fluoro turinčia pasta, skirta mažiems vaikam, 2 kartus per dieną. Šia pasta tik sutepkite šepetėlio šerelius. Yra specialių, minkštų šepetėlių pirmiems kūdikio dantukams. Jie guminiai, užmaunami ant mamos piršto;

Pirmasis vizitas pas odontologą turėtų būti tik išdygus pirmajam dantukui, vėliau reikia lankytis reguliariai 2 kartus per metus, o esant būtinybei pagal individualų apsilankymų planą;

Reikia reguliuoti vaiko mitybos režimą, nepainioti maisto ir kūdikio nuraminimo reikšmės;

Suėjus vieniems metams reikia mažylį pratinti gerti iš puodelio.

Jei mamos skirs pakankamai laiko kūdikio dantų priežiūrai, tai vaikai jas džiugins gražia šypsena, nežinos, kas yra dantų skausmas. Tada vaikams odontologas bus jų draugas ir sveikų dantų saugotojas, o odontologijos klinika draugiškų pokalbių ir neskausmingų procedūrų vieta.

KAUNO MEDICINOS UNIVERSITETAS

Dr. Eglė Slabšinskienė

Dr. Ingrida Vasiliauskienė

Burnos priežiūros ir vaikų odontologijos klinika

 

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.