Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.

                     
 J. Jasinskio g. 16-201, Vilnius 03163
(8 5) 212 2510

Radiacinės saugos centro pranešimas

DĖL PACIENTŲ APŠVITOS OPTIMIZAVIMO ATLIEKANT INTRAORALINES RENTGENOGRAFIJOS PROCEDŪRAS
 
 Atliekant intraoralines rentgenografijos procedūras, paciento patiriama medicininė apšvita yra daug mažesnė palyginti su kitų rentgeno diagnostinių tyrimų metu patiriama apšvita, tačiau negalima užmiršti, jog tyrimui naudojama jonizuojančioji spinduliuotė.
 
Pastaraisiais metais vis dažniau pasirodo publikacijų, kuriose kai kurių vėžinių susirgimų priežastimi įvardijama apšvita dėl atliktų dantų rentgenografijos procedūrų. Todėl, atliekant intraoralines rentgenografijos procedūras, turi būti taikomi pagrindiniai radiacinės saugos principai – procedūrų pagrįstumo ir apšvitos optimizavimo. Patikrinimų metu surinkta informacija rodo, kad Lietuvoje per mažai dėmesio skiriama pacientų patiriamos  apšvitos optimizavimui odontologijoje.
 
Vertinant, kaip optimizuojama pacientų patiriama apšvita odontologijoje, nustatyta, kad tiek naudojant skaitmeninę vaizdo gavimo įrangą, tiek rentgeno filmus, pacientų apšvita, atliekant tas pačias procedūras skirtingose odontologijos įmonėse, labai skiriasi. Diegiant naują rentgeno diagnostikos įrangą, dažniausiai siekiama tik geros gaunamo diagnostinio vaizdo kokybės ir mažiau dėmesio skiriama pacientų apšvitos optimizavimui. Pažymėtina, kad netgi naudojant tokią pačią rentgeno diagnostikos įrangą, dozės ženkliai skiriasi. Tai susiję su parenkamais tyrimo parametrais (vamzdžio anodinė įtampa, ekspozicijos trukmė, vamzdžio srovė ir pan.). Kas ketvirtoje odontologijos įmonėje diagnostiniam vaizdui gauti vis dar naudojami filmai, nors naudojant skaitmeninę vaizdo gavimo įrangą, paciento apšvita, kaip rodo surinkti duomenys, yra vidutiniškai 2 kartus mažesnė. Pastebėta, kad dažniau naudojami mažesnio jautrumo D filmai, nors tai padidina paciento patiriamą apšvitą (pvz., naudojant E jautrumo filmus paciento apšvita būtų apie 2 kartus mažesnė).
Todėl prašome odontologų bendruomenės prisidėti prie medicininės apšvitos mažinimo, ypatingą dėmesį atkreipiant į intraoralinių  rentgenografijos procedūrų pagrįstumą ir optimizavimą.
 
 
 

Spausdinti