J. Jasinskio g. 16-201, Vilnius 03163
(8 5) 212 2510

Vaikų dantų priežiūra

Vienas iš nemaloniausių dalykų tėvams, kai jų vaikai pradeda skųstis dantukų skausmu. Vaikai dėl to neužmiega naktimis, blaškosi, blogai valgo. Tačiau ne visi tėvai vaikų dantų priežiūrai skiria pakankamai dėmesio.
Dantų ėduonis yra labai paplitęs iš visų burnos ligų. Pagrindinis tikslas – apsaugoti dantukus nuo ėduonies. 
Ankstyvas vaikų mokymas teisingos burnos higienos yra labai svarbus todėl, kad pieninių dantų formavimasis įtakoja nuolatinių dantų būklę. Reguliarius dantų tikrinimas taip pat gali būti ilgalaikės geros burnos higienos rezultatas. Tarp vizitų pas odontologą reikalingi paprasti veiksmai, kurie leis Jūsų vaikui šypsotis.
 
Pirmas vizitas pas odontologus
Jūs turite apsilankyti pas odontologą, kai tik prasikalė pirmas dantukas. Gydytojas patars, kaip prižiūrėti jūsų kūdikio dantis. Kuo anksčiau Jūs nuvesite savo vaiką pas odontologą, tuo didesnė tikimybė, kad vaikas turės gerus valymo įpročius visą gyvenimą.
 
Mokykite vaikus valyti dantis
Valyti savo vaiko dantis ir dantenas reikia mažiausiai 2 kartus per dieną. Jūs galite naudoti marlinę servetėlę arba švarų skudurėlį, apsuktą aplink pirštą, ir švelniai bei kruopščiai valyti dantis bei dantenas. Išdygus keturiems viršutiniams kandžiams, reikėtų pradėti naudoti dantų šepetėlį, specialiai skirtą kūdikiams, kuris turi būti su minkštais, apvaliai sustatytais šereliais ir dantų pasta. Vaikams tėvai dantis turi valyti iki septynerių, aštuonerių metų. Vaikas, sugebantis parašyti pirmąjį žodį, jau pats gali gerai išsivalyti dantis.
 
Vaiko buteliukas – dantų gedimo priežastis
Naudojant buteliuką, kaip žinduką kūdikiui nuraminti, galima pažeisti dantis, todėl, kad vaikui miegant su buteliuku burnoje, saldus pienas kaupiasi ant priekinių dantų, kurie nėra pilnai mineralizuoti. Natūralaus pieno ir karvės pieno cukrus greitai virsta į rūgštis, kurios žaloja vaiko dantis. Nuo vienerių metų vaiką jau reikia pratinti gerti iš puodelio.
Nykščio čiulpimas
 
Nykščio čiulpimas yra natūralus daugelio vaikų įprotis. Kūdikiams tai labai patinka. Per pirmuosius gyvenimo metus nykščio čiulpimas dar nėra labai žalingas. Tačiau jei piršto čiulpimas tęsiasi ir išdygus dantukams, tarp priekinių dantų atsiranda plyšys, kuris trukdo sukąsi dantis, formuojasi netaisyklingas sukandimas. Pastebėta, kad dažniausiai pirštus čiulpia vaikai, kuriems neskiriama pakankamai dėmesio.
 
Fluoridas
Vienas iš efektyviausių kelių apsaugoti dantis nuo pažeidimų – valyti juos fluoru turinčia pasta 2 kartus per dieną ryte ir vakare. Iki trejų metų vaikams, kurių visi dantys yra sveiki, rekomenduojama naudoti pastą, turinčią  500
ppm fluoro. Dantų pasta tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus. Vaikams su didele dantų ėduonies atsiradimo rizika gydytojas odontologas gali paskirti valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų tėvų priežiūroje. Vyresniems vaikams galima naudoti pastas, kurios skirtos visai šeimai.
 
Nelaimingi atsitikimai
Pieninių dantų sužalojimai gali įtakoti (pakenkti) nuolatinių dantų vystymąsi. Traumos atveju nedelsiant kreipkitės į vaikų odontologą.
Dažnai vaikai, turintys ėduonies pažeistus priekinius dantukus, gali būti išjuokti kitų vaikų, todėl sveikų dantų išsaugojimas padeda vaikams jaustis geriau, labiau pasitikėti savimi.
 
Nepamirškite, kad pas odontologą reikėtų kreiptis kas pusmetį net ir tada, kai nieko neskauda.
Tinkama dantų priežiūra turi tapti šeimos įpročiu.
KAUNO MEDICINOS UNIVERSITETAS
Miglė Žemaitienė
Burnos priežiūros ir vaikų odontologijos klinika
 

 

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.