Gegužės 12-oji - Europos sveikų dantenų diena
Lietuvos periodontologų draugija, šiemet tapusi ir oficialia Europos periodontologų federacijos nare, šią dieną skiria nėščiųjų burnos priežiūrai. Dažnai gydytojams odontologams ir burnos higienistams kyla klausimų ir abejonių, kai kėdėje atsiduria nėščia moteris, todėl pateikiame rekomendacijas gydytojams bei higienistams apie nėščiųjų burnos priežiūrą.
Burnos sveikatos rekomendacijos nėštumo metu
Besilaukiant kūdikio, moters organizme vyksta įvairūs fiziologiniai, kartu ir hormoniniai pokyčiai. Burna yra vienas pagrindinių taikinių šiems pokyčiams pasireikšti. Nėštumo metu didėjant lytinių hormonų estrogeno ir progesterono kiekiams, padidėja dantenų kraujagyslių pralaidumas, taip pat dėl minkštosiose apnašose esančių mikroorganizmų padidėja dantenų uždegimo (gingivito) atsiradimo tikimybė. Uždegiminiai požymiai turi sunkesnių padarinių, jei nėščiajai yra pasireiškęs dantis supančio kaulo netekimas – periodontitas. Su nėštumu yra siejamas dantenų darinių, kitaip vadinamų nėštumo epulių atsiradimas.
Aktyvus periodonto uždegimas gali padidinti nėštumo komplikacijų atsiradimo riziką. Gali būti paspartinamas priešlaikinis gimdymas, naujagimiai gimti mažesnio svorio, pasireikšti preeklamsija. Galimi mechanizmai siejami su tiesioginiu patogeninių mikroorganizmų patekimu į placentą per kraujotaką. Taip pat, bakterijos ir jų išskiriami produktai aktyvina vietinio uždegiminio atsako pasireiškimą.
Asmeninės burnos higienos mokymas, reguliarus profesionalios burnos higienos atlikimas saugiai ir sėkmingai sumažina uždegimo požymius burnoje. Klinikiniai tyrimai įrodo, jog konservatyvus periodontologinis gydymas nėštumo metu sumažina nėštumo komplikacijų tikimybę ir yra saugiai atliekamas antrojo nėštumo trimestro laikotarpyje.
Rekomendacijos gydytojams odontologams, gydytojams odontologams specialistams, burnos higienistams:
Vaisingo amžiaus moters reikėtų pasiteirauti dėl galimo nėštumo ar jo planavimo prieš įvertinant periodonto sveikatą. Net ir nesilaukiančią moterį informuoti apie periodonto sveikatos svarbą nėštumo metu, o esant ligos požymiams, apie būtiną gydymą dar iki nėštumo.
Nėščia moteris:
- Išsiaiškinti nėštumo periodą.
- Anamnezė: buvusios ankstesnių nėštumų komplikacijos, hipertenzija ir kitos širdies kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, vartojami medikamentai ir kt.
- Išsamus klinikinis ištyrimas: apnašų ir kraujavimo po zondavimo indeksai, zondavimo gylis. Remiantis ištyrimo duomenimis, nustatoma diagnozė: sveikas periodontas, gingivitas, periodontitas.
Sveikas periodontas:
- Asmeninės burnos higienos mokymas ir motyvavimas.
- Mokymas apie periodonto ir kitas burnos ligas, jų svarbą ne tik nėštumo metu.
- Būsimo vaiko burnos sveikatos svarbos aiškinimas.
- Perspėti apie galimus pokyčius burnoje nėštumo metu: didesnę dantenų kraujavimo, išvešėjimo riziką, taip pat, apie galimą cukrinio diabeto, hipertenzijos pasireiškimą nėštumo metu.
- Esant rizikai nukreipti pas šeimos ar nėštumą prižiūrintį gydytoją.
- Skiriamas vizitas pakartotiniam ištyrimui vėlesniame nėštumo periode.
Gingivitas:
- Tie patys patarimai, kaip ir sveikai moteriai.
- Profesionali burnos higiena.
- Informuoti, jog atliekamos prevencinės, diagnostinės ir terapinės procedūros yra saugios bei efektyvios burnos sveikatos užtikrinimui. Jų tikslas - minkštųjų ir kietųjų apnašų pašalinimas.
- Kartu su mechanine apnašų kontrole - dantenų uždegimą mažinantys skalavimo skysčiai ir dantų pastos yra saugios nėštumo metu.
- Gydymo efektyvumas įvertinamas apskaičiuojant apnašų, kraujavimo po zondavimo indeksus.
- Pasiekus stabilią būklę, nėščioji kviečiama dažnesniems kontroliniams vizitams. Pastebėjus uždegimo požymius, kartojamos tos pačios procedūros.
Periodontitas:
- Atliekamas asmeninės burnos higienos mokymas, motyvavimas ir visi kiti žingsniai, tačiau papildomos konservatyvaus periodontologinio gydymo procedūros atliekamos siekiant pašalinti podanteninę bioplėvelę ir konkrementus.
Konservatyvus periodontologinis gydymas:
- Apnašų šalinimas ir šaknų nulyginimas bei dantų šalinimas nėštumo metu yra saugios procedūros, ypač antrame trimestre.
- Esant poreikiui galima atlikti dantų rentgeno nuotraukas, vietinį nuskausminimą.
- Dauguma vaistų nuo skausmo, antibiotikų (išskyrus tetraciklinus) yra saugūs, tačiau dėl vaistų išrašymo reikėtų pasitarti su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju.
- Konservatyvus periodontologinis gydymas yra efektyvus ir pagerina periodonto sveikatą periodontitu sergančioms nėščiosioms.
Nėštumo metu atsiradę dantenų dariniai:
- Jų pašalinimas turėtų būti atidėtas po gimdymo.
- Atliekamas asmeninės burnos higienos mokymas ir profesionali burnos higiena.
Periodonto chirurgija:
- Vengiama nėštumo metu, ypač pirmame trimestre.
- Esant neišvengiamumui atliekama antrame arba trečiame trimestre.
Periodontologininio gydymo įvertinimas:
- Pilnas periodontologinis ištyrimas: apnašų, kraujavimo indeksai, zondavimo gylis.
- Pasiekus stabilią būklę, nėščioji kviečiama dažnesniems kontroliniams vizitams. Esant poreikiui kartojamos tos pačios procedūros.
Idealu, kai moteris kreipiasi dar tik planuodama nėštumą, tuomet dar iki pastojimo galima atlikti būtiną dantų ir dantenų gydymą, paaiškinti, jog periodonto ligos, kaip ir rūkymas ar kiti žalingi veiksniai, turi įtakos nėštumo komplikacijoms atsirasti, todėl moteris turėtų propaguoti sveiką gyvenimo būdą.
Lietuvos periodontologų draugijos pirmininkė,
VU Medicinos fakulteto Odontologijos instituto lektorė
gydytoja periodontologė Jūratė Žekonienė