Speciali iniciatyva spręs senjorų dantų protezavimo problemas

 
Lietuvos Respubikos odontologų rūmai kartu su gydytoja odontologe Egle Vindašiūte ir Maltos ordino pagalbos tarnyba pradeda iniciatyvą, skirtą šalies senjorų gydymo sąlygoms gerinti: gydytojai odontologai teiks gydymą nemokamai, nelaukdami Ligonių kasų išmokų, o maltiečiai padės senyvo amžiaus žmonėms nuvykti pas odontologus, kad gydymas būtų suteiktas pagal visus įstatyminius reikalavimus.
 
Į senyvo amžiaus žmonių patiriamas odontologinės priežiūros problemas visuomenės dėmesį atkreipė gydytoja odontologė E. Vindašiūtė. Ji su bendraminčių komanda ketino keliems šimtams senjorų nemokamai pagaminti dantų plokšteles, bet susidūrė su nenumatytomis kliūtimis.
 
Pagal šalies teisės aktus gydytojai odontologai neturi galimybės atvykti pas pacientus, gyvenančius senelių namuose, slaugos įstaigose arba savo namuose. Kaip sako Odontologų rūmų teisininkė Jūratė Goštautienė, pagal galiojančius teisės aktus odontologinis gydymas privalo atitikti kelis esminius reikalavimus.
 
„Gydytojas odontologas turi teisę verstis odontologijos praktika, turėdamas įstatymo nustatyta tvarka išduotą galiojančią licenciją. Verstis odontologijos praktika odontologas gali tik sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje licenciją teikti odontologijos praktikos paslaugas. Tačiau odontologijos kabinetus turi tik septyni iš trisdešimt trijų globos namų šalyje, taigi su gydymo prieinamumo problema susiduria daugelis senjorų“, – teigia teisininkė.
 
Be to, daugelis senjorų neišgali susimokėti už protezavimo paslaugas. Valstybinės ligonių kasos protezavimą kompensuoja, skirdamos beveik 400 eurų sumą asmeniui. Bet tam, kad gautų kompensaciją, senjorams tenka laukti eilėje, o kartais tai užtrunka iki 3-4 metų. Vienintelė alternatyva – už procedūrą sumokėti pačiam ir laukti, kol Ligonių kasos sugrąžins sumokėtą sumą. Tačiau, kaip sako E. Vindašiūtė, tai sau leisti gali tik nedaugelis savo eilės laukiančių senjorų.
 
„Galbūt tuomet, kai buvo kurti teisės aktai, nebuvo didelio poreikio savanorystėms. Aš tikrai nemanau, kad esu pirmoji sumąsčiusi kažką panašaus. Tiesiog mano idėjos mastas aiškiau atvėrė šias problemas. Jas matant nesinorėjo tiesiog sėdėti nuleidus rankas“, – sako ji.
 
Prie gydytojos odontologės E. Vindašiūtės iniciatyvos prisijungę medikai paslaugas teiks nemokamai, nelaukdami Ligonių kasų išmokų. Tokiu būdu pacientai turės galimybę gydymą gauti nedelsiant. Anot E. Vindašiūtės, iniciatyvos tikslas yra pritraukti kuo daugiau savanorių.
 
„Per asmenines pažintis jau pavyko sukviesti nemažai odontologų. Manau, savo jėgomis būtume galėję pagaminti apie 200 plokštelių. Dabar, po problemos išviešinimo, tikiuosi, jog pavyks nuveikti dar daugiau“, – teigia gydytoja odontologė.
 
Odontologų rūmų vadovas Alvydas Šeikus pabrėžia, kad toliau bus siekiama pakeisti įstatymo nuostatą, įpareigojančią visas savanoriškoje veikloje dalyvaujančias puses būti susijusias darbiniais santykiais. Siekiama, kad paslaugas gydytojas odontologas galėtų teikti ne tik darbo sutarties pagrindu, bet ir kitais pagrindais, pavyzdžiui, turėdamas nuolatinio Lietuvos gyventojo individualios veiklos vykdymo pažymą.
 
„Rūmai jau ne kartą siekė pagerinti odontologijos paslaugų prieinamumą šalies senjorams. Šiuo metu esame inicijavę ir reikiamas įstatymo pataisas. Tačiau teisinio reglamentavimo pakeitimai užtrunka, o gydymas senjorams reikalingas šiandien. Būtent todėl ir palaikome šią iniciatyvą“, – sako A. Šeikus.
 
Prie iniciatyvos jau nusprendė prisidėti ir maltiečiai. Senjorus globojanti organizacija savo transportu juos veš į odontologų kabinetus.
 
Kaip sako Maltos ordino pagalbos tarnybos socialinio verslo vadybininkas Edvinas Regelskis, maltiečiai jau spėjo atkreipti dėmėsį į situacijas, kai senjorams medicininių, ypač odontologinių, paslaugų tikrai reikia, bet dėl silpnos sveikatos jiems sunku jas pasiekti.
 
„Jaučiame, kad prisijungę prie šios akcijos prisidėsime prie teigiamų pokyčių. Manau, kad visuomenė nuolat bręsta. Mūsų sąmoningumas auga. Tokio precedento sukūrimas visada suteikia pagrindą diskusijoms apie tai, kaip būtų geriausia spręsti opius klausimus. Svarbiausia, kad iniciatyvos ateina iš apačios, iš visuomenės. Tokiu būdu parodome valstybei ir jos institucijoms, kad ši problema yra svarbi“, – teigia jis.
 
Odontologų rūmai tikisi, kad prie iniciatyvos prisidės ir daugiau partnerių. Artimiausiu metu planuojama kreiptis į Lietuvos savivaldybių asociaciją, tikintis, kad ji taip pat suteiks senjorams transportą, skirtą atvykti pas odontologus.
 

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.