105 – asis pasaulinis FDI World Dental Federation kongresas

 
2017 metų rugpjūčio 29 dieną Feria de Madrid parodų centre prasidėjo 105 – asis pasaulinis FDI World Dental Federation kongresas. Iki rugsėjo 1 dienos Madridas (Ispanija) buvo tapęs pasauline odontologų sostine. Kongresą organizavo FDI World Dental Federation kartu  su Ispanijos odontologų asociacija, kurios prezidentas Dr Óscar Castro Reino pažymėjo, kad šis renginys tapo neįkainojama patirtimi bei dideliu žingsniu į priekį šios Pietų Europos šalies odontologijai. Tūkstančiai odontologų iš Europos ir viso pasaulio susirinko sužinoti naujausių savo profesinės srities tendencijų , išvysti ir susipažinti su naujausiomis odontologinėmis medžiagomis.
 
Daugiau nei 200 Ispanijos bei tarptautinių kompanijų dalyvavo parodoje, pristatydamos naujausią odontologinę įrangą, medžiagas bei burnos higienos priemones. Per keturias dienas mokslinėje kongreso programoje buvo galima išgirsti pranešimus 130 garsių savo srities ekspertų iš daugiau nei 30 pasaulio šalių. Papildomai kongreso dalyviai turėjo galimybę nemokamai dalyvauti specialiose sesijose, tokiose kaip Pasaulinės Burnos Sveikatos Forumas bei FDI Mokslo komiteto forumas, kuriuose buvo aptariamos pasaulinės periodonto sveikatos bei atsparumo antimikrobiniams preparatams aktualijos.
 
Reikšmingu šių metų kongreso įvykiu tapo tai, kad dr. Kathryn Kell iš Jungtinių Amerikos Valstijų pradėjo savo kaip FDI World Dental Federation prezidentės kadenciją. Naujoji prezidentė pažymėjo, kad pagrindiniu organizacijos iššūkiu išliks burnos sveikatos kaip bendros organizmo sveikatos dalies supratimo skatinimas. FDI World Dental Federation vertins burnos sveikatos reikšmę žmonių gyvenimui, darbui bei bendram gerbūviui.
 
 
Kongrese Madride FDI pristatė naują 2018 – 2020 metų Pasaulinės Burnos Sveikatos Dienos kampaniją, paskelbdama temą ateinantiems trejiems metams: „Sakyk „aa...“ („Say ahh“). Kampaniją sudarys trys potemės: 2018 metais „Sakyk „aa...“: galvok apie burną, galvok apie sveikatą“ („Say ahh: Think mouth, think health“) didins žmonių raštingumą burnos sveikatos srityje;  2019 metais „Sakyk „aa...“: veik dėl burnos sveikatos“ („Say ahh: Act on mouth health“) skatins blogos burnos sveikatos įtakos bendrai sveikatai ir gyvensenai supratimą; ir 2020 metais „Sakyk „aa...“: vienykimės burnos sveikatai“ („Say ahh: Unite for mouth health“) skatins pozityvius veiksmus burnos sveikatos išsaugojimui.
 
Kaip ir kiekvienais metais, generalinės asamblėjos metu priimtos rezoliucijos.
 
Dėl reklamos odontologijoje. Reklamos odontologijoje gausa gali turėti įtakos odontologams, o taip pat ir pacientų odontologijos kaip profesijos suvokimui. Reklama odontologijoje turi būti etiška ir suteikti pacientams tik tokią informaciją, kuri paciento interesus iškelia aukščiau kitų bei nekelia pavojaus odontologijos kaip profesijos reputacijai. Tuo tikslu reklama odontologijoje neturėtų pabrėžti komercinių odontologinių paslaugų aspektų. Tai padidintų visuomenės pasitikėjimą profesija ir su laiku pagerintų burnos sveikatos priežiūros standartus. Tuo tikslu reklama odontologijoje turi būti tiksli, objektyvi, t.y. paremta faktais, bet ne asmenine nuomone, įsitikinimu ar interpretacija; sudaryti profesionalų gydytojų odontologų bei pačios profesijos įvaizdį; subalansuota tam tikro gydymo privalumų bei trūkumų atžvilgiu. Reklama odontologijoje negali būti: melaginga, neaiški, perdėta, klaidinanti, apgaulinga, dviprasmiška, trikdanti; palyginamoji ar žeminanti kitus odontologus; nurodanti medžiagos ar metodo pranašumą ar unikalumą; sukelianti bereikalingą rūpestį ar stresą; skatinanti nerealius lūkesčius ir t.t.
 
Dėl CAD/CAM odontologijos. FDI remia: CAD/CAM odontologijos mokslinius tyrimus ir vystymąsi tikslu pagerinti galutinio produkto kokybę ir sumažinti kainą; bendradarbiavimą tarp mokslininkų ir gamintojų tikslu geriau informuoti ir edukuoti odontologus apie inovatyvius gydymo būdus; tarptautinių standartų ir sistemų sukūrimą, kad būtų užtikrintas CAD/CAM sistemų tarpusavio suderinamumas; medžiagų, naudojamų CAD/CAM sistemoje, tarptautinių standartų sukūrimą; odontologų bei dantų technikų mokymą ir tobulinimą CAD/CAM odontologijoje nacionaliniu, regioniniu bei tarptautiniu lygmeniu.
 
Dėl tęstinio tobulinimo odontologijoje. Dėl spartaus mokslo vystymosi nuolatinis tobulinimasis yra privalomas odontologams bei odontologų asociacijoms. Naujas mokslo žinias būtina inkorporuoti burnos sveikatos išsaugojime, dantų gydyme bei visuomenės sveikatos sistemos iššūkiams spręsti. Odontologai privalo reaguoti į besikeičiančius visuomenės poreikius, suprasti ir įdiegti praktikoje naujausias technologijas ir žinias. Todėl FDI kviečia nacionalines odontologų asociacijas nuolat atnaujinti odontologų žinias burnos ligų profilaktikoje ir gydyme; užtikrinti odontologų galimybes nuolat tobulintis; rekomenduoti tobulinimo kursus odontologams, didinančius jų klinikinę patirtį ir kompetenciją kitose medicinos srityse; užtikrinti nuolatinį tobulinimo kursų vertinimą kokybės, turinio ir dalyvių skaičiaus prasme.
 
Dėl burnos sveikatos išlaikymo visą gyvenimą. Žmonių gyvenimo trukmė ilgėja. Burnos sveikatos išsaugojimas pagerina gyvenimo kokybę bei gerbūvį. Globalizacija, urbanizacija, besikeičiančios socialinės normos bei technologijų vystymasis turi įtakos ir sveikatos elgsenai. Tikslas – išsaugoti visus dantis iki 65 metų amžiaus ir vyresniems žmonėms, užtikrinant burnos sveikatos priežiūrą ir ligų profilaktiką visą gyvenimą. Dantų ėduonies bei periodonto ligų rizika atsiranda jau prenataliniame periode, vaikystėje ir paauglystėje, o ne tik yra apspręsta daugėjančių rizikos veiksnių suaugusiojo gyvenimo periodu. Todėl FDI ragina organizacijas, visuomenes bei individus: stiprinti lėtinių bei burnos ligų prevenciją integruojant burnos ligų profilaktiką į kitų sveikatinimo programų vykdymą; įdiegti burnos ligų prevencines priemones pagrindinėse visuomeninėse įstaigose – vaikų darželiuose, mokyklose, darbovietėse, slaugos namuose; nacionalines sveikatos draudimo kompanijas remti reguliarius profilaktinius burnos sveikatos tikrinimus visoms amžiaus grupėms; šviesti žmonių su specialiaisiais poreikiais slaugytojus ir globėjus; pripažinti odontologo lyderiaujantį vaidmenį burnos sveikatos išsaugojime ir burnos ligų prevencijoje visą gyvenimą.
 
Odontologinio skausmo valdymas. Skausmas yra dažnas pojūtis, turintis didelį socialinį poveikį. Jo ekonominė įtaka pasireiškia sveikatos priežiūros įstaigoms, darbingumo praradimu, sumažėjusiu produktyvumu, sunkumais mokantis ir t.t. Bet koks medikamentų parinkimas odontologinio skausmo valdymui turi būti paremtas pilna paciento medicinine anamneze, įtraukiant sistemines ligas, chirurgines ir klinikines intervencijas bei nėštumą. Prieš bet kokią intervenciją būtina odontologinio skausmo diferencinė diagnostika, remiantis klinikiniu bei radiologiniu ištyrimu.  Būtina atsižvelgti į anksčiau buvusias nepageidaujamas ar alergines reakcijas į tam tikrus medikamentus, taip pat turint omenyje ir galimas vaistų tarpusavio sąveikas. Atitinkama anestetikų blokada rekomenduojama daugumoje atvejų prieš klinikines intervencijas odontogeninio skausmo gydymui. Klinicistas turi asmeniškai kiekvienam pacientui parinkti labiausiai jam tinkantį anestezijos metodą, užtikrinantį pakankamą anestezijos gylį ir trukmę. Pooperacinio skausmo kontrolės protokolas turi būti sudaromas atsižvelgiant į skausmo sunkį ir klinikinę išraišką. Rekomenduojama analgezinį medikamentą skirti ne tik pagal pageidaujamą klinikinį efektą, bet ir su mažiausia pašalinio poveikio pasireiškimo rizika. Jei skausmas negali būti kontroliuojamas standartinėmis klinikinėmis ir farmakologinėmis priemonėmis, pacientas kuo skubiau turi būti nukreipiamas tinkamai specializuotai priežiūrai.
 
Dėl fluoridų naudojimo burnos ligų profilaktikoje. Fluoridų jonai mažomis koncentracijomis danties paviršiuje lėtina arba stabdo demineralizacijos procesus bei skatina danties audinio remineralizaciją. Todėl FDI skatina visas šalis pripažinti, kad universalus fluoridų prieinamumas burnos sveikatos išsaugojimui yra dalis pagrindinės žmogaus teisės į sveikatą. FDI skatina: užtikrinti visos populiacijos mastu galimybes naudoti fluoridus dantų ėduonies profilaktikai; naudoti visas tinkamas priemones informacijos apie fluoridų naudą burnos sveikatos išsaugojimui sklaidai; skleisti informaciją apie fluoridų svarbą neertminių ėduonies pažeidimų gydymui; vyriausybes sumažinti ar visiškai panaikinti fluoridų produktų burnos sveikatos išsaugojimui apmokestinimą.
 
Dėl odontologinio gydymo kokybės. FDI pripažįsta kokybiško odontologinio gydymo reikšmę geresnei visuomenės sveikatos būklei; skatina švietimą, mokslo bei resursų pasiskirstymą odontologinio gydymo kokybės gerinimui individualiame, visuomeniniame ir populiaciniame lygmenyse; ragina kontaktuoti ir konsultuotis dėl odontologinio gydymo kokybės su nacionalinėmis bei tarptautinėmis organizacijomis; skatina ir vykdo veiksmus odontologinio gydymo kokybės užtikrinimui pasauliniuose bei nacionaliniuose kongresuose; skatina kokybės vertinimo kompetencijų ugdymą odontologų ruošime ir tobulinime; pripažįsta odontologo – paciento tarpusavio bendravimo svarbą kokybės užtikrinimui ir gerinimui; rekomenduoja nuolatinius odontologinio gydymo kokybės gerinimo kursus odontologo praktikoje.
 
Kitas FDI kongresas vyks 2018 metų rugsėjo 5 – 8 dienomis Buenos Airėse (Argentina).  
 
Parengė:
Lietuvos Respublikos odontologų rūmų 
Tarybos pirmininko pavaduotoja
doc. dr. Vilma Brukienė 

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.