2024 m. gruodžio 6 d. Tarybos posėdžio apžvalga

2024 m. gruodžio 6 d. Odontologų rūmų taryba susirinko į paskutinį posėdį šiais metais.

Posėdžiui vadovavo Tarybos pirmininkė prof. dr. V. Brukienė, jame dalyvavo 30 asmenų, iš jų 18 Tarybos narių, Kauno teritorinio skyriaus vadovė R. Kiaunienė, Garbės teismo pirmininkas R. Abunevičius, atsakingoji sekretorė J. Baltūsienė, specialistas viešiesiems ryšiams M. Salys, vyr. teisininkė V. Tarasevičienė, vyr. finansininkė I. Grigaitė, teisininkė J. Sruogienė, administratorė M. Gedeikienė, specialistas tarptautiniam bendradarbiavimui B. Einars, Vilniaus teritorinio skyriaus vadybininkė G. Jautakienė, Klaipėdos teritorinio skyriaus vadybininkė E. Valentukevičienė, Panevėžio teritorinio skyriaus vadybininkė I. Lukoševičienė.

Posėdžio pradžioje buvo aptarti parengiamieji darbai dėl viešojo administravimo funkcijų grąžinimo Odontologų rūmams. Tarybos nariams buvo pristatytos odontologų ir burnos priežiūros specialistų licencijavimo taisyklės, pažymėta, kad po ilgo derinimo buvo parengtas Odontologų rūmams tinkamas teisės akto projektas. Po Tarybos posėdžio susirinko ir Odontologų licencijavimo komisija, kuri savo pirmininku išsirinko prof. dr. Gintarą Janužį. Plačiau apie tai: https://bit.ly/3OUHQid

Vėliau tarybai pristatyta, kaip šiuo metu yra teisės aktuose reglamentuotas radiologijos technologo paslaugų teikimas. Akcentuota, kad radiologijos technologo medicinos normoje aiškiai apibrėžta, kada ir kur jis gali dirbti, t.y. radiologijos technologas verčiasi radiologijos technologo praktika kartu su asmens sveikatos priežiūros specialistais tik įstaigose, turinčiose licenciją teikti radiologijos ir (ar) kitas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, kurių teikimo reikalavimuose numatyta, kad šias paslaugas turi teisę teikti šis specialistas. Pažymėta, kad radiologo paslauga skirstoma pagal konkrečias priemones: rentgeno, ultragarso, kompiuterinę tomografiją ir t.t.

Radiologijos asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo reikalavimų apraše parašyta, kad radiologijos technologas dirba kartu su gydytoju radiologu, bet ne vienas. Šis Aprašas netaikomas  teikiant ambulatorines odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugas, kai radiologinius tyrimus pagal kompetenciją atlieka gydytojas odontologas ar gydytojas odontologas specialistas. Pabrėžtina, kad daugiau jokiuose teisės aktuose, nustatančiuose specialiuosius paslaugų reikalavimus odontologijos srityje, nėra numatytas radiologijos technologo paslaugų teikimas.

Taryba, išanalizavusi esamą situaciją dėl radiologijos technologo paslaugų teikimo odontologijoje, nutarė įpareigoti Įstaigų administravimo komisiją parengti dokumentą, kuriuo vadovaujantis radiologijos technologas galėtų dirbti odontologinėje įstaigoje, ir su šiuo dokumentu kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją, siūlant įteisinti radiologijos technologo asmens sveikatos paslaugų pagal savo kompetenciją teikimą ir įstaigose, teikiančiose odontologines paslaugas.

Diskutuojant apie 2025 metų Druskininkų kongreso parengiamuosius darbus, nutarta iš karto patvirtinti 2026 metų kongreso mokslinės programos vadovą. Šios pareigos patikėtos doc. dr. Gretai Lodienei.

Kongresas „Odontologijos kompasas 2025“ Druskininkuose vyks 2025 metų gegužės paskutinį savaitgalį, o registracija į renginį bus paskelbta jau visai netrukus – sausio pradžioje.

Kitu klausimu Taryba apsvarstė ir nutarė pakeisti Odontologų rūmų teikiamų paslaugų kainyną. Nuo 2025 metų sausio 1 dienos Rūmai vėl pradės vykdyti odontologų ir burnos priežiūros specialistų praktikos licencijavimą ir licencijų priežiūrą, todėl nutarta iš kainyno pašalinti su tuo susijusias paslaugas, kurios buvo teikiamos tuomet, kai licencijavimą vykdė Akreditavimo tarnyba.

Taryba taip pat nutarė skirti naują atstovą į Ekspertų tarybą, skirtą ekspertinėms įžvalgoms dėl specialistų poreikio ir priėmimo į programas ir studijas pateikti. Nuo šiol šioje ekspertų taryboje Odontologų rūmams atstovaus Gediminas Skirbutis.

Vėliau Taryba diskutavo apie Odontologų rūmų vykdomų burnos sveikatos gerinimo programų perspektyvas. Tarybos narė Valė Žemaitė papasakojo apie pastaruoju metu Rūmų iniciatyva ir lėšomis vykdomas profilaktikos programas socialinių įgūdžių stokojančių šeimų vaikams ir negalią turintiems vaikams. V. Žemaitė pasidžiaugė, kad profilaktikos programos atkreipė ir kitų dėmesį: prisidėti prie jų vykdymo jau pasisiūlė Klaipėdos universitetas bei Utenos kolegija.

Nutarta abi profilaktikos programas patvirtinti 2025 metams ir išplėsti Negalią turintiems asmenims skirtos programos tikslinę grupę, prie vaikų pridedant ir suaugusiuosius. Taip pat nutarta į Odontologų rūmų Profilaktikos programų koordinavimo komisijos sudėtį įtraukti dar vieną narį – Klaipėdos universiteto Studijų prodekanę doc. dr. Jurgitą Andruškienę.

Posėdžio metu Tarybai pristatyta pakoreguota pajamų ir išlaidų sąmata 2025 metams. Nutarta šiam projektui pritarti ir teikti jį 2025 metais vyksiančiam Visuotiniam narių susirinkimui tvirtinti.

Pristatyta ir Odontologų rūmų veikla Lietuvos standartizacijos departamento komitete „Sveikata“. Komiteto veiklos sritys – medicinos priemonių terminų, gamybos, ženklinimo ir saugos reikalavimų bei jų bandymo, tyrimo ir įvertinimo metodų, taip pat su medicina ir sveikatos priežiūra susijusių procesų, kokybės vadybos sistemų, paslaugų kokybės, medicinoje naudojamos programinės įrangos reikalavimų standartizavimas. Šį komitetą sudaro ir valstybės institucijos, ir privataus sektoriaus institucijos. Paprastai dalyvavimas standartizacijoje prasideda tuomet, kai reikia išspręsti tam tikrą problemą, o standarto parengimas būna vienas iš tinkamiausių tos problemos sprendimo būdų.

Taip pat aptarta Rūmų veikla Sveikatos apsaugos ministerijos darbo grupėse. J. Liatukienė pasidalino informacija, kad nuo Naujųjų metų gydytojai odontologai galės skirti ortodontinius aparatus, pvz. ortodontinė plokštelė kiekvienam žandikauliui (ORT-1) (diagnozės: K00.2 Dantų dydžio ir formos anomalijos; K07.2 Dantų lanko ryšių anomalijos; K07.3 Danties padėties anomalijos; K07.5 Dantų ir veido funkciniai sutrikimai) ir ortodontinis treineris (OT-1) (diagnozės: K07.2 Dantų lanko ryšių anomalijos; K07.3 Danties padėties anomalijos; K07.5 Dantų ir veido funkciniai sutrikimai), nes buvo nutarta pakeisti šių ortodontinių aparatų skyrimo sąlygas. Vyr. teisininkė V. Tarasevičienė pažymėjo, kad šiuo atveju reikės keisti dar vieną teisės aktą dėl siuntimo tvarkos, nes aparato be gydytojo siuntimo nebus galima paskirti.

V. Tarasevičienė informavo, kad šiuo metu E. sveikatoje yra tobulinamas E. receptas, E. siuntimas ir E025 forma, o dantų formulės dar nėra, nors yra reikalavimas nuo birželio 1 d. ją pildyti.

Taryba, atsižvelgusi į tai, jog Rūmų parengtiems „Odontologinių ligų diagnostikos ir gydymo protokolai“ reikalingi atnaujinimai, nutarė paskirti Tarybos narį S. Drukteinį atsakingu už darbo grupės, kuri peržiūrėtų bei paruoštų atnaujintą informaciją į Odontologinių ligų diagnostikos ir gydymo protokolus, sudarymą ir jos darbo koordinavimą.

Specialistas tarptautiniam bendradarbiavimui Bronius Einars papasakojo Tarybos nariams, kad pastaruoju metu Odontologų rūmų atstovai dalyvavo trijuose tarptautiniuose renginiuose. Vokietijos sostinėje Berlyne vyko anksčiau Lietuvoje dukart organizuota Baltijos regiono šalių apskritojo stalo diskusija, Hamburge – Vokietijos odontologų dienos, o Belgijos sostinėje Briuselyje buvo surengtas Europos odontologų tarybos susirinkimas. Pastarojo susirinkimo metu buvo renkama nauja valdžia, naujas pirmininkas ir taryba, pateiktos ataskaitos apie veiklos rezultatus. Europos odontologų tarybos prezidentu perrinktas Freddie Lisbjerg.

B. Einars pažymėjo, kad gauta ir rekomendacijų, į ką odontologijoje Lietuva turėtų koncentruoti dėmesį. Buvo priimtos 3 deklaracijos: dvi iš jų susijusios su odontologinių įstaigų tinklais ir viena – dėl odontologų nepripažinimo gamintojais, kai šie naudoja savo priemones (skenerius, printerius) paciento burnoje.

Galiausiai pritarta įrašyti į Rūmų narių sąrašą 17 fizinių asmenų.

Kitas Tarybos posėdis vyks 2025 m. sausio 24 d.