Cukraus poveikis dantims

Cukraus poveikis dantims
 
Ar kada valgydami saldainį ar minkštą saldžią bandelę pagalvojote, kad tai gali kenkti jūsų dantų būklei ir bendrai sveikatos būklei? Kas yra paprastieji angliavandeniai? Kaip jie susiję su ėduonies išplitimu? Kodėl svarbu laikytis burnos higienos? Pabandysiu atsakyti į šiuos svarbius klausimus.
 
Angliavandeniai skirstomi į paprastuosius ir sudėtinius. Paprastiesiems angliavandeniams priklauso monosacharidai – gliukozė, fruktozė ir galaktozė. Gliukozė dar vadinama vynuogių cukrumi, o fruktozė – vaisių cukrumi. Šių monosacharidų yra vaisiuose, daržovėse, meduje. Fruktozė yra saldesnė už gliukozę. Cukraus per parą galima suvartoti suaugusiai moteriai 50 gramų, aktyviam vyrui – apie 62,5 gramus, o vaikui ši norma turėtų būti dar mažesnė (apie 10% suvartojamos dienos energijos). Labai svarbu šių normų neperžengti. Per didelis cukraus kiekis ne tik padeda vystytis ėduoniui, bet ir leidžia išsivystyti cukriniam diabetui.
 
Ėduonies atsiradimas tiesiogiai susijęs su gausiu paprastųjų angliavandenių vartojimu. Daugelis žmonių, o ypač vaikai, nesaikingai vartoja angliavandenių. Manoma, kad vaisiuose ir daržovėse esantys angliavandeniai nėra svarbi ėduonies atsiradimo priežastis. Tačiau koncentruotose sultyse yra daug cukraus. Nesubalansuota mityba, minkštos konsistencijos konditerijos produktų, prisotintų cukrumi, vartojimas turi įtakos ėduonies vystymui. Burnos ertmėje yra įvairių vietų, kuriose ilgokai (nesilaikant burnos higienos) išlieka minkšto, saldaus ir lipnaus maisto likučių. Angliavandeniai taip pat nusėda ir prilimpa prie danties paviršiaus. Jie tampa gera terpe apsigyventi ir daugintis įvairiausių bakterijų kolonijoms. Ėduonies vystymuisi turi įtakos ilgas angliavandenių ir bakterijų kontaktavimas ant danties paviršiaus, todėl ypač svarbu laikytis burnos higienos. Patariama mažiau vartoti rafinuoto cukraus, saldžių gėrimų, saldumynų, saldainių.
 
Kad neišsivystytų ėduonis labai svarbu laikytis šių taisyklių: ·
 
  • Nevalgyti saldumynų tarp pagrindinių valgymų.
  • Nevalgyti saldumynų, kaip paskutinio patiekalo.
  • Nevalgyti saldumynų prieš miegą.
  • Skalauti burną po kiekvieno valgymo.
  • Griežtai laikytis burnos higienos.
Pats cukraus vartojimas ėduonies nesukelia, tačiau jei žmogui trūksta burnos higienos įgūdžių, tai yra, žmogus nemoka taisyklingai išsivalyti dantų, nenaudoja dantų siūlo, dantis valo tada kai prisimena, o ne du kartus per dieną, ėduonis vystosi labai greitai. Labai svarbu suvalgius kokį saldumyną išsiskalauti burną ar suvalgyti obuolį ar kitą kietą vaisių, kuris apvalys nuo danties paviršiaus likusį cukrų, laikytis burnos higienos.
 
Panevėžio kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų fakulteto studentė Laura Matulytė (Literatūros šaltinis: „Burnos higienisto veikla: teorija ir praktika“)
 
 
 
Iliustracijos "Kaip susidaro apnašos ant dantukų" autorė Panevėžio kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų fakulteto studentė Skaistė Baranauskaitė

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.