Morkų, sūrio ir obuolių apsauginės savybės
Įdomu žinoti: obuolių poveikis dantims
Sveika mityba, sakoma, yra sveiki dantys. Deja, kokie maisto produktai priskiriami „sveikai mitybai“ ne visada sutaria dietologai ir odontologai. Vieni iš tokių maisto produktų yra obuoliai.
Obuoliai, dėl savo sudėties, gali būti puikiu vaistu. Obuoliuose yra gausu ląstelienos ir pektino (pektinas – tai gamtinis polimeras, gebantis sugerti kenksmingas medžiagas, pašalinti jas iš organizmo, išvalyti žarnyną, atkurti jo mikroflorą, valyti kraują ir stiprinti imunitetą), todėl suvalgant po obuolį per dieną, galima pailginti gyvenimą 3 metais. Tokią išvadą padarė Kembridžo mokslininkai išanalizavę 25 000 žmonių nuo 49 iki 79 metų amžiaus. Be to, įrodyta, kad obuoliuose yra itin daug laisvųjų radikalų, poveikį neutralizuojančių antioksidantų, blokuojančių vėžinių ląstelių dauginimąsi pieno liaukose, kepenyse ir storojoje žarnoje. Ląsteliena, esanti obuoliuose, stimuliuoja žarnyno veiklą ir palaiko jo mikroflorą, padeda kovoti su vidurių užkietėjimu, padeda lieknėti. Obuolius sveika valgyti ir dėl juose esančio vitamino C bei kitų mineralinių medžiagų. Bet šie naudingi vaisiai neskirti dantų priežiūrai.
Odontologijoje obuoliai ilgą laiką buvo laikomi sveikų dantų simboliu. Tai lėmė 3 pagrindinės priežastys. Visų pirma, tikėta, kad valgant obuolius po valgio, dantys natūraliai yra išvalomi – obuoliai pašalina maisto likučius ir nuvalo apnašą ant dantų paviršiaus. Tačiau obuoliai tik iš dalies apvalo dantų priekinius paviršius, tačiau visiškai nevalo pačių svarbiausių vietų, kur kaupiasi apnašas ir maisto likučiai – tarpdančių. Antroji priežastis – valgant obuolius yra sukeliamas seilėtekis, kuris apsaugo dantis nuo sugedimo. Deja, tolimesni tyrimai, rodo, kad nors ir valgant obuolius išsiskiria šarmingos seilės, tačiau jos neužtikrina dantų apsaugos. Trečioji priežastis – obuolius valgyti skatino dietologai, ypač užkandžiavimų tarp valgymų metu. Motyvuojama buvo tuo, kad obuoliai yra mažiau kenksmingi nei kiti saldūs užkandžiai, turintys didesnį cukraus ir angliavandenių kiekį.
Norėdamas išsiaiškinti obuolių žalą, profesorius Davidas Bartlettas atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 1 000 vyrų ir moterų. Tyrimo metu paaiškėjo, kad tiems, kurie kasdien valgė obuolių, 3,7 karto dažniau buvo pažeistas dentinas – vienas iš dantį sudarančių audinių, esantis po emalio sluoksniu. Didžiausią žalą obuoliuose atlieka juose esanti rūgštis, be to kiekviename obuolyje yra maždaug keturi šaukšteliai cukraus. Situaciją blogina dar ir tai, kad valgant obuolius juos ilgai kramtome.
Taigi, nors dauguma dietologų vieningai teigia, kad yra sveika valgyti vaisus ir daržoves, tačiau odontologai perspėja, kad daugelis jų, o ypač obuoliai, gali pakenkti dantims, nes jų sudėtyje yra angliavandenių ir organinių rūgščių. Ne tik obuoliai turi kenksmingą poveikį dantims. Vaisiai, kurie dantims kenkia dėl itin didelio angliavandenių kiekio yra: bananai, datulės, ananasai, bulvės, žalieji žirneliai, imbieras. Vis dėlto, nerekomenduojama vaisių išbraukti iš maisto raciono, taip pat kaip ir vaisių sulčių, kadangi jos turi itin daug maistingų medžiagų bei aprūpina organizmą pagrindiniais mineralais ir mikroelementais, juos vartoti derėtų kasdien, tiesiog laikytis senos geros laiko patikrintos taisyklės – po valgio būtinai praskalauti burną ar užkąsti sūrio gabalėliu.
Justina Rūkštelė, Šiaulių kolegija
Parengta pagal Panevėžio kolegijos studentės Lauros Matulytės informaciją.