Tarpdančių valymas

Tarpdančius valyti – būtina! Ir tai daryti – smagu!

Tarpdančiuose užsilaiko daug maisto likučių ir dauginasi mikrobai, slapta ima kauptis dantų akmenys, kurie vėliau išprovokuoja baisią periodonto ligą. Mikrobai suardo dantų emalį ir tarpdančiuose atsiranda ėduonis.

Švarūs tarpdančiai padės išsaugoti sveikus dantis ir periodontą! Tai padės užtikrinti tarpdančių valymas siūlu bei burnos irigatorius.

1. Kokios yra tarpdančių siūlų rūšys?

Šiuo metu Lietuvoje galima įsigyti 5 rūšių siūlą. Jo pavadinimai angliškai skamba taip: „tape“, „floss“, „flosspick“, „expanding floss“, „superfloss“. Paaiškiname jų reikšmes.

Taigi, „tape“ yra siūlas „juostelė“ – ypatingai plonas, skirtas ypač tampriems tarpdančiams, kai yra dantų susigrūdimai.

„Floss“ yra siūlas iš sintetinio pluošto. Jis gali būti vaškuotas (angl. „waxed“) ir nevaškuotas (angl. „not waxed“), plonesnis ir storesnis, su fluoru ar be jo. Taipogi galima pasirinkti skirtingo skonio – mėtų, cinamono. Pasirinkimas yra labai platus, visų firmų net neišvardysi.

„Floss pick” yra siūlai, įtaisyti laikikliuose ir koteliuose. Jie skirti suaugusiems ir vaikams.

„Expanding floss“ yra megztas, galintis išsiplėsti, sintetinio pluošto siūlas. Jis skirtas platesnių tarpdančių priežiūrai, bet tinka ir siauriems. Naudojantis juo yra mažesnė rizika įsipjauti dantenas.

„Superfloss“ – super siūlas, skirtas dantų tiltų, dantų su breketais priežiūrai. Siūlas sudarytas iš dviejų dalių – standi dalis tarnauja kaip adata siūlui įvesti į plyšį, megzta dalis – valymui plyšyje.

Kaip pasirinkti tinkamą siūlą?

Jei niekada anksčiau nenaudojote tarpdančių siūlo, manote, kad maistas tarpdančiuose neužstringa, patartina pradėti valyti ploniausiais siūlais. Taigi, reikėtų rinktis „tape“, t. y. juostelės tipo siūlus arba ploniausius „floss“ tipo, vaškuotus siūlus.

Jei jaučiate, kad maistas gana dažnai užstringa, tikėtina, jog jūsų tarpdančiai platūs, tad reikėtų rinktis „expanding floss“ ir vaškuotus siūlus, skirtus vidutiniams plyšiams.

Jei siūlas slysta nuo pirštų ar reikalinga vaikų dantų tarpų priežiūra ir tėveliams sunku „sutilpti“ vaiko burnoje įprastu siūlu, rinkitės siūlus su koteliais ir laikikliais.

Jei nešiojate breketus ar dantų tiltus, reikia naudoti „super siūlą“.

Burnos irigatorius

Tai specialus aparatas burnos ir tarpdančių priežiūrai. Jame yra talpykla vandeniui, specialus antgalis, pritaikytas purkšti vandenį į plyšius. Pakraunamas elektra arba veikiantis tik įjungus į elektrą. Aparatą įsigyti galima per internetinę prekybą, nes jis gana brangus. Geriausia juo išplauti tarpdančius po išvalymo siūlu.

Geriausiai tarpdančių siūlą Jums parinks Jūsų odontologas! Drąsiai jo klauskite! Taip pat Jūsų odontologas Jums turi parodyti kaip taisyklingai valyti tarpdančius. Sėkmės!

Informaciją parengė gydytoja odontologė Aurelija Vyšniauskaitė

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.