Pieninių dantų priežiūra

Nustatyta, kad daugelis vaikų dantų kariesą sukeliančių mikroorganizmų (Streptococus mutans) įgyjami apie 22–26 gyvenimo mėnesį. Dažniausiai šių mikroorganizmų šaltiniu tampa tėvai arba kiti asmenys, besirūpinantys vaiku. Sukėlėjų perdavimas gali būti netiesioginis (per stalo įrankius, indus, jei suaugęs žmogus laižo vaiko čiulptuką, ragauja jo maistą) arba tiesioginis – bučiuojant vaiką. Mikroorganizmai, kartą patekę ant dantų paviršiaus, išlieka visą gyvenimą, t. y., tol kol burnoje bus dantų.

Kūdikystės periodu vienintelė profilaktikos priemonė – tinkama mityba. Išdygus keturiems viršutiniams kandžiams, reikėtų pradėti naudoti dantų šepetėlį, kuris turi būti minkštų šerelių ir specialiai skirtas kūdikiams.

Maždaug 2 metų vaiką derėtų mokyti naudotis dantų šepetėliu. Iš pradžių vaikai imituoja tėvus. Tėvai turėtų mokyti atlikti taisyklingus valymo judesius (pav. 2.1.).

Pav. 2.1. Dantų valymo technologija

a – Tolimieji – artimieji judesiai laikant šepetuką horizontaliai; b – Šluojamaisiais judesiais nuvalomos dantenos, o paskui ir danties paviršius; c – Vibraciniai judesiai nekeičiant šerelių krypties; d – Švelnus spaudimas į dantenas vėliau pasukant šepetėlį link okliūzinio paviršiaus (Stillman); e – Spaudimas į dantenas ir kartu vibracija, šepetukas taip pat sukamas okliūzijos link (modifikuotas Stillman); f – Sukamieji judesiai taikomi sukandus dantis atskirai apatiniam ir viršutiniam žandikauliams (Fones) ; g – Vibraciniai judesiai nuo danties vainiko, dantenų link (Charters).

Dantis reikia valyti 2 kartus per dieną, po pusryčių ir vakarienės, šluojamaisiais judesiais nuvalyti liežuvį, naudoti vaikišką pastą. Svarbu įsidėmėti, kad vaikas iki 7–8 metų nepajėgus pats kokybiškai išsivalyti dantų, todėl tai turėtų atlikti mama arba tėtis. Dažniausiai tėvai moko vaikučius taisyklingai valytis dantukus sėdėdami priešais. Daug efektyvesnis būdas yra valyti dantukus tėveliams kada vaikas atsigula ir atloštą galvytę atremia mamai ar tėčiui į krūtinę (panaši poza kaip pacientui gulint odontologo kėdėje) (pav. 2. 2.). Taip dantukai yra išvalomi kokybiškai ir aiškinant vaikas jaučia taisyklingus judesius. Tėveliai tokį dantų valymo būdą gali taikyti ir vyresnio amžiaus vaikams.

Higieninį dantų siūlą reikia naudoti kartą per dieną geriausia po vakarienės prieš valantis dantų šepetuku. Tyrimo duomenimis nustatyta, kad dantų kontaktų karieso paplitimas sumažėjo pirmuose pieniniuose dantyse siūlą naudojus kasdien 20 mėnesių. Ši procedūra yra pakankamai sudėtinga ir norint išvengti dantenų bei periodonto pažeidimų vaikučiams iki 12 metų turėtų atlikti tėvai, palengvinti šiam darbui galima naudoti dantų siūlus su specialiais laikikliais.

Pirmasis apsilankymas pas odontologą turėtų būti vos išdygus pirmam pieniniam dantukui. Odontologas turi įvertinti jo dydį, formą ir padėtį. Toliau reikalinga odontologo kontrolė kas 3–6 mėn. Plačiai paplitusi nuomonė, kad pieninių dantukų gydyti nereikia, nes jie vis tiek iškris. Tačiau tai klaidinga nuomonė, nes priešlaikinis dantų netekimas gali turėti įtakos vaiko supratimui apie burnos sveikatos išsaugojimą. Mažasis pacientas gali suprastai tai kaip ženklą, kad dantys nėra svarbūs ir neverta jais rūpintis. Sveiki ir gražiai sudygę dantys gali tapti vaiko pasididžiavimo objektu, bei paskatinimu toliau rūpintis nuolatiniais dantukais.

Utenos kolegijos odontologinės priežiūros katedros lektorė, gydytoja odontologė Modesta Draugelytė

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.