Dantų priežiūra kaitos periodu

Siekiant, kad žmogus turėtų sveikus dantis, ypač svarbi profilaktika dantų kaitos periodu. Šiuo periodu daugeliui vaikų dar galima suformuoti stabilius burnos higienos įpročius. Dygstančių ar ką tik išdygusių dantų emalis yra labai imlus karieso profilaktikos priemonėms, todėl jos turi būti taikomos kiekvienam vaikui bent pirmuosius 2 metus po danties išdygimo. Tik išdygusių dantų emalis nėra pilnai mineralizuotas, todėl pastarieji 2 metai yra reikalingi pilnai jų kalcifikacijai veikiant seilėms. Būtent dėl šios priežasties naujieji dantukai kartu būna labai jautrūs ir kariesui.

Dantų kaitos periodu labai svarbus ne tik mechaninis dantų apnašo pašalinimas dantų šepetėliu ir pasta, bet ir pagrindinis fluoro patekimas ant danties būdas. Fluoro kiekis dantų pastoje išreiškiamas procentais arba ppm vienetais. 100 ppm atitinka 0,1%. grynojo fluoro, arba 0,2 proc. natrio fluoride, arba 0,75 proc. natrio monofluorfosfato. Kai vaikas jau yra sąmoningas, nebenuryja pastos likučių, galima naudoti pasta su 1000 ppm fluoridų.

Kiti burnos higienos įgūdžiai išlieka tie patys – valoma minkštu dantų šepetėliu 2–3 minutes, 2 kartus per dieną. Tėvai turi stengtis sudominti vaiką nauja procedūra. Tai galima pasiekti keliais būdais:

1) Nupirkti mažą, minkštą, mėgstamos spalvos dantų šepetėlį.
2) Dantų šepetuką laikyti vaikui matomoje ir prieinamoje vietoje.
3) Pastatyti kėdutę šalia kriauklės, kad vaikas galėtų lengvai ir patogiai išsivalyti dantukus
4) Tėvai aiškiai turi parodyti kaip reikia valytis dantis, kad vaikas matytų ir susidomėtų.

Taip pat galime vaikui patarti po valgio burnos ertmę praskalauti vandeniu arba pakramtyti kramtomąją gumą, taip bus skatinamas savaiminis dantų apsivalymas.

Higieninis tarpdančių siūlas naudojamas po vakarienės prieš valymą dantų šepetėliu. Tėvai vis dar turi kontroliuoti, kaip vaikui sekasi, jei reikia pagalbos – padėti. Tėvams kontrolę gali padėti tam naudojamos dažomosios medžiagos, išryškinančios apnašų susitelkimo vietas. Burnos švarumui siūloma naudoti įvairių dažomųjų medžiagų tirpalus: fuksino, jodo, eozino, eritrozino, kalio permanganato, metileno mėlio. Dėl estetikos siūloma naudoti rausvos spalvos tirpalus. Išsivalius dantis ir po to burną paskalavus dažomaisiais tirpalais arba sučiulpus tam tikrą tabletę, likusios ant dantų apnašos nusidažo. Taip tėvai pastebi likusias apnašas ir padės jas nuvalyti.

Dažnai 6–12 metų vaikams skiriamas ortodontinis gydymas. Tai padidina karieso ir periodonto ligų riziką. Tokiems vaikams skiriamas didesnis dėmesys burnos higienai. Dantys turi būti valomi dažniau ir kruopščiau. Jei gydytojas skiria papildomų profilaktikos priemonių: skalavimų, dantų valymų specialiais šepetėliais, tėvai turėtų kontroliuoti, kaip vaikai tai atlieka ir, jei reikia, padėti vaikui.

Dantų kaitos periodu odontologo kontrolė – kas 3 – 6 mėnesius.

Utenos kolegijos odontologinės priežiūros katedros lektorė, gydytoja odontologė Modesta Draugelytė

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.