Profilaktika

Prieš vaikų dantukų kariesą - silantais

Kai dantį dėl įsimetusio karieso ar kitko skauda vaikui, nėra ramybės ir tėvams, ir seneliams. Tad patariame ir raginame tėvelius, turinčius 5–13 metų vaikų: neatidėliodami nuveskite juos pas gydytojus odontologus, ir jie nemokamai padengs jų krūminius dantis nuo ėduonies saugančia medžiaga – silantais. 

Tai karieso profilaktikai skirtos medžiagos, neleidžiančios bakterijoms ir angliavandeniams patekti į dantų vageles ir įdubas. Dantų dengimo silantais procedūra kur kas paprastesnė ir pigesnė nei dantų plombavimas.

Tėveliai su vaikais turi kreiptis į tą pirminę asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje yra prisirašę. Vaikų krūminių dantų silantavimo paslaugas teikia poliklinikose, šeimos medicinos centruose dirbantys odontologai. Jeigu su teritorinėmis ligonių kasomis nėra sudarę sutarties, privačiai dirbantys odontologai tokių paslaugų nemokamai neteikia.

Švedijos mokslininkai nustatė, kad vaikams laiku padengus dantis silantais, net ir praėjus 8 metams, dantų ėduonies atsiradimo galimybė sumažėja 80-90 proc.

Lietuvoje dantų ėduonis labai paplitęs: net 94 proc. šešiamečių vaikų dantų - jau pažeisti ėduonies. Dar blogesni vyresnių vaikų dantys. Ėduonis yra pažeidęs nuo 69 iki 98 proc. dvylikamečių ir nuo 84 iki 100 proc. penkiolikamečių dantų.

Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa patvirtinta sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 16d. įsakymu Nr. V-713.

Nuo programos vykdymo pradžios iki 2010 m. daugiau kaip 242 tūkst. vaikų buvo suteikta silantavimo paslauga. Programa skirta vaikų nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių ėduonies prevencijai.

Nuolatinių krūminių dantų dengimą silantais teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos , sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl odontologijos pagalbos paslaugų teikimo arba dėl vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslaugų teikimo ir apmokėjimo.

Dantų dengimą silantais atlieka gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai. Padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.

Valstybinės ligonių kasos informacija

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.