Saugokime dantis
Dantų ėduonis nėra vienintelė priežastis pažeidžianti vaikų dantis. Dar vienas lemtingas veiksnys, paveikiantis dantų, o kartu ir viso organizmo sveikatą – traumos.
Kaip įvykiaibuityje ar mokykloje susiję su dantimis?
Neatsargūs žaidimai, aktyvios sporto šakos, avarijos, nelaimingi atsitikimai gali baigtis dantų sužeidimu – trauma.
Traumų pobūdis įvairus:
- Danties vainiko lūžiai, šaknies lūžiai.
- Dantų sumušimai, kai dantis išjudinamas iš alveolės.
- Visiškas danties išmušimas, kai lieka tuščia alveolė.
Ir tai tik dalis traumų rūšių, kurios pasitaiko dažniausiai.
Norime informuoti moksleivius ir jų tėvelius, kokius pagrindinius veiksmus atlikti, kad traumų gydymo rezultatai būtų kuo palankesni.
Žinokite – įvykus traumai kuo greičiau kreiptis pas gydytoją odontologą. Laikas smarkiai įtakoja gydymo sėkmę.
Žinokite – visiškai išmušus dantį, būtina jį surasti ir pamerkti į skystį, tuomet ilgiau išlieka gyvi danties ir apydančio audiniai.
Geriausiai tinka:
Pienas – iki 6 valandų išlaiko gyvus danties audinius.
Seilės – iki dviejų valandų išlaiko gyvus danties audinius. Todėl reikia išmuštą dantį užkišti vaikui už skruosto ir saugoti, kad nenurytų ar neužspringtų.
Dar gyvus danties audinius kurį laiką išsaugo fiziologinis tirpalas ar kontaktinių lęšių skystis.
Vanduo – prasčiausias tirpalas.
Sauso danties laikyti negalima.
- Žinokite – po įtvaro uždėjimo, kai dantis sutvirtina gydytojas odontologas, būtina išgerti visą antibiotikų kursą. Taip pat pasikonsultuoti su apylinkės pediatru dėl galimos stabligės skiepų revakcinacijos.
- Žinokite – dvi savaites po traumos privaloma minkšta dieta, negalima kąsti kieto maisto. Būtina palaikyti labai gerą burnos ertmės higieną – dantų šepetėlio ir pastos, skalavimo skysčio, floso pagalba.
- Žinokite – jeigu esate apdraudę vaiko sveikatą, nuvykę į draudimo kompaniją su odontologo išrašu, galite gauti bent dalinę patirtos traumos kompensaciją. Žinokite – dažniausiai traumuojami dantys – viršutiniai centriniai kandžiai. Jie išdygsta daug didesni nei pieniniai dantys, būna dar nesubrendę ir atsikišę į priekį.
Kad nutolinti traumų grėsmę, bent jau tų, kurias galime nuspėti, mes rekomenduojame pagaminti vaikams apsaugines elastines kapas. Kapos apsaugo dantis nuo smūgių. Kapas galima užsidėti sportuojant ar aktyvių žaidimų metu. Laiku pagaminta kapa gali užkirsti kelią skausmui ir kančioms.
KAUNO MEDICINOS UNIVERSITETAS
Rasa Daugėlienė
Burnos priežiūros ir vaikų odontologijos klinika