Dantų balinimas

Daugelis žmonių nori turėti sveikus, gražius ir baltus dantis, tačiau mažai kas turi natūraliai baltus dantis. Televizijos ekranuose pramogų pasaulio žvaigždutės žėri sniego baltumo dantimis, o į juos kartais nejučia lygiuojasi didelė visuomenės dalis. Kai paprasto dantų valymo nepakanka pasiekti norimą rezultatą, svarstoma galimybė dantis balinti specialiomis priemonėmis.

Dantų balinimas – tai viena iš populiariausių kosmetinio dantų gydymo procedūrų.  Daugiau kaip prieš šimtą metų pradėta dantis balinti naudojant vandenilio peroksidą. Dantų balinimui buvo išbandyta daug įvairių medžiagų, tačiau iki šiol šiai procedūrai atlikti geriausios medžiagos – vandenilio peroksidas arba karbamido peroksidas (silpna vandenilio peroksido forma).

Dantų balinimo procedūros padeda išgauti ne tik norimą dantų spalvą, bet gali būti ir pavojingos. Taigi šiame straipsnyje Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto odontologijos instituto lektorė, medicinos mokslų daktarė Rūta Bendinskaitė atsako į daugelį pacientams rūpimų klausimų, susijusių su dantų balinimu.

Įvairiuose šaltiniuose pateikiama gana skirtinga nuomonė apie dantų balinimo sukeliamą žalą. Dantų balinimas kenkia dantims, ar visgi tai saugi procedūra?

Duomenys apie dantų balinimo saugumą yra prieštaringi. Dantims gali pakenkti per ilgas ir per dažnas balinimas. Balinančioji medžiaga gali pakenkti ne tik dančiui, bet ir virškinimo sistemai. Tačiau dantis balinti pagal indikacijas ir instrukcijas yra saugu. Dantų balinimas yra konservatyviausia kosmetinės estetinės odontologijos procedūra.

Ar visiems pacientams tinka ši procedūra?

Negalima balinti dantų, kurie pažeisti ėduonies ar emalis yra nusidėvėjęs, sergant dantenų uždegimu, periodontitu ir kitoms dantenų ligoms, taip pat jeigu pacientas rūko ar piktnaudžiauja alkoholiu. Negalima balinti dantų alergiškiems balinančiai medžiagai pacientams. Šią procedūrą rekomenduojama atidėti nėščiosioms, maitinančioms moterims, asmenims iki 18 metų, nešiojant breketus. Atidžiai balinimo medžiagą ir metodą reikia rinktis pacientams, sergantiems virškinimo sistemos ligomis.

DANTŲ BALINIMO BŪDAI IR PRIEMONĖS

Kokie yra dantų balinimo būdai?

Dantų balinimą galima atlikti namuose arba kabinete apsilankius pas gydytoją odontologą. Populiariausios balinimo priemonės namuose – balinanti dantų pasta, juostelės ir kapos. Gydytojo odontologo kabinete atliekamai procedūrai naudojamas stipresnis specialus balinimo gelis, kurio poveikis suaktyvinamas lazeriu arba specialia lempa.

Parduotuvėse ir vaistinėse apstu įvairių dantų balinimui skirtų dantų pastų. Kokią funkciją jos atlieka? Ar galima tikėtis, kad jos pašviesins dantų emalį, ar tik nuvalys apnašas?

Nė viena balinanti dantų pasta pačios danties struktūros nebalina, nes per trumpas aplikacijos laikas ir per silpna koncentracija, net jeigu į pastą įdėta dantį balinančių medžiagų pvz. vandenilio peroksido.

Balinamosiose dantų pastose gali būti abrazyvų, t. y. sodos ir koralų, kurie šveičia dantis. Šios pastos dantų emalio nebalina, o tik pašalina paviršiaus pigmentą (spalvą) ir tokiu būdu pašviesina dantis, tačiau taip pat juos ir gadina. Bėgant metams danties emalio mažėja, o jei papildomai dantys yra šveičiami pastomis su abrazyvais, jie tampa jautrūs šalčiui, lietimui, rūgščiam ir saldžiam maistui.

Kitoje balinančių dantų pastų rūšyje galima rasti fermentų sistemų, kurie neleidžia nusėsti pigmentams ant dantų paviršių. Jos nežaloja emalio paviršiaus, bet ir nebalina jo, o tik palaiko danties prigimtinę spalvą.

Dantų balinimas kapomis. Kas tai yra? Kaip atliekama procedūra?

Gydytojas odontologas pagamina individualias specialias kapas (tam tikros formelės) ir apmoko pacientą dantų balinimą atlikti namuose. Dantų balinimo gelis yra įpilamas į kapą, kuri uždedama ant dantų. Balinama namuose iki 14 naktų. Galima balinti ir dienos metu, bet užimtam žmogui tai nėra patogu.

  Aktyvus balinančio gelio komponentas - karbamido peroksidas skyla, deguonis patenka į emalį ir skaido pigmentinius junginius. Danties struktūra nesikeičia, tik šviesėja.

Ar galima kapas įsigyti be specialisto konsultacijos?

Kapos gali būti standartinės arba gaminamos individualiai. Individualios kapos yra tikslesnės, iš jų seilės išplauna mažiau balinančių medžiagų ir jų mažiau nuryjama. Tačiau bet kokiu atveju prieš dantų balinimą reikia, kad dantis patikrintų gydytojas.

Dantų balinimas lazeriu. Kaip procedūra atliekama? Kokie privalumai ir trūkumai?

Dantų balinimas lazeriu atliekamas odontologijos  kabinete. Šiai  procedūrai yra naudojamas didesnės koncentracijos (nei procedūrai su kapomis) gelis ir lazeris, kuris sustiprina gelio poveikį. Dantys pabąla greitai ir dažniausiai efektyviai. Tačiau ypač didelės koncentracijos balinimo gelis sukelia stipresnius pašalinius pokyčius tiek dantyse, tiek virškinimo sistemoje. Jei žmogus visais atžvilgiais sveikas, šie pokyčiai yra grįžtami ir ilgalaikės žalos nepadaro.

Dantų balinimas specialia lempa. Kaip procedūra atliekama? Kokie privalumai ir trūkumai?

Dantų balinimas specialia lempa taip pat atliekamas odontologijos kabinete. Balinimo medžiaga kiek mažesnės koncentracijos nei balinant lazeriu. Jos aktyvavimui naudojamas stiprus šviesos šaltinis (speciali lempa). Dantys pabąla kiek lėčiau nei naudojant lazerį, bet dažniausiai irgi efektyviai. Gali prireikti daugiau nei vienos procedūros.

Kaip dažnai dantis galima balinti kapomis ar lazeriu/lempomis?

Teoriškai dantų balinimą galima kartoti kas pusė metų. Vis dėlto, balinimo metu suminkštėja tiek danties, tiek plombų paviršiai, o tai vėl sukelia dantų patamsėjimą, todėl balinimo procedūrų ciklą reikėtų kartoti kiek galima rečiau. Geriau apriboti dažančių skysčių (arbatos, vyno ir pan.) bei maisto vartojimą, nutraukti rūkymą.

Kiek laiko trunka dantų balinimas odontologijos kabinete? Kiek apsilankymų reikia?

Balinimo procedūra kabinete trunka tiek, kiek vidutiniškas apsilankymas pas odontologą. Tik ne visą tą laiką vyksta dantų balinimas, atliekamas ištyrimas, nuvalymas, izoliavimas ir t.t. Kiek reikės apsilankymų, priklauso nuo to, kokio baltumo dantų nori pacientas, kokio stiprumo balinimo medžiaga, kaip stipriai aktyvuojamas balimas, taip pat nuo danties struktūros. Taigi tai yra labai individualu.

DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Ar tiesa, kad vieną kartą atlikus dantų balinimą, tai reikės kartoti visą gyvenimą norint turėti dantis baltus? Ar norint išlaikyti dantų baltumą reikia atsisakyti visų dažančių produktų?

Kartoti balinimo procedūrų tikrai nereikia, jeigu nėra tikslo turėti nenatūraliai baltus dantis. Po balinimo bėgant laikui dantys tikrai netamsėja, gal tik atgauna buvusią spalvą. Bet ir tai priklauso nuo gyvenimo būdo. Senstant dėl emailo plonėjimo, dantys bet kokiu atveju atrodo tamsesni. Dažantys produktai (pvz., kava, juoda arbata, rūkymas, raudonas vynas ir pan.) tikrai sukelia dantų tamsėjimą ir juos reikėtų vartoti rečiau. Tačiau, jei dantys švariai valomi, o emalis ir plombos yra lygūs (be apnašų, išpoliruoti, nesuminkštėję, neišporėję) nėra reikalo atsisakyti sulčių, kavos, arbatos su pienu ar retkarčiais vyno. O štai rūkymo visais atžvilgiais atsisakyti reikėtų.

Ar galima dantų balinimo medžiagas susikurti patiems namuose? (Pacientų forumuose rasti „patarimai“ balinimo medžiagą pasidaryti iš vandenilio peroksido ir valgomosios sodos, dantų balinimui naudoti net pelenus... )

Tiek soda, tiek pelenai veikia kaip šiurkštesnis ar švelnesnis abrazyvas.  Vandenilio peroksidas putoja ir sukelia švaros jausmą burnoje. Piktnaudžiaujant šiomis priemonėmis galima sau pakenkti: nutrinti emalį ar pažeisti dantenas. Rekomenduojama naudoti specialias dantų balinimui sukurtas ir klinikiniais tyrimais patvirtintas priemones.

Ar pastebimas didesnis susidomėjimas dantų balinimu dabar nei prieš 10 ar daugiau metų?

Visais laikais žmonės norėjo gražiai atrodyti. Balti lygūs dantys yra vienas iš grožio komponentų. Tik šiais laikais mes galime daugiau padėti pacientams.

Ar tiesa, kad kuo trumpiau trunka dantų balinimo procedūra, tuo ji pavojingesnė?

Kuo balinančioji medžiaga didesnės koncentracijos, kuo ilgiau ji veikia, kuo jos daugiau patenka į virškinimo traktą, tuo procedūra pavojingesnė. Trumpų procedūrų metu naudojama ypač didelės koncentracijos medžiagos. Todėl tai ir yra pavojinga.

Ar bąla dantų plombos, protezai ir implantuoti dantys?

Dantų plombos, protezai ir implantuoti dantys nebąla.

Ką dar reikia žinoti apie dantų balinimą?

 Dantų balinimas yra ne dantų gydomoji, o estetinė procedūra. Todėl tenka susitaikyti su nepatogumais, skausmu, ar iš dalies grįžtamai pakenktais dantimis. Arba dantų nebalinti.

Ką galėtumėte patarti pacientams po dantų balinimo procedūrų?

Po dantų balinimo reikia švariai valyti dantis, nepiktnaudžiauti dažančiais produktais. Jei turite kapas, jas galima pripildyti dantų mineralų atstatymą skatinančiomis medžiagomis ir uždėti ant dantų. Balinimą patartina kartoti kuo rečiau.

Ar yra dantų balinimo priemonių, kurios visiškai nekenkia dantims?

 Jeigu vyksta danties audinių balimas, tai reiškia, kad dantis yra veikiamas. Pokyčiai yra grįžtami, bet visada negatyvūs.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.