101-asis FDI kongresas

Šių metų rugpjūčio 28-31 dienomis Stambule (Turkija) vyko 101-asis FDI kasmetinis pasaulio odontologų kongresas „Burnos sveikata jungia kontinentus” (Bridging continents for Oral Health) bei odontologijos technikos ir produktų naujoves pristatanti paroda, pritraukę net 16197 dalyvius iš įvairių pasaulio šalių. Kongreso metu vyko įvairios mokslinės sesijos, verslo susitikimai, socialinės programos.

2013 m. FDI Generalinės Asamblėjos, kurioje Lietuvos Respublikos odontologų rūmai (toliau – Rūmai) turi 4 atstovus (du iš jų turi balsavimo teisę), metu inauguruota naujoji 2013-2015 m. FDI prezidentė dr. Tin Chun Wong (Hong Kong). Asamblėja taip pat išrinko būsimąjį FDI prezidentą dr. Patrick Hescot (Prancūzija), kurio kadencija prasidės po 2 metų, atnaujino FDI Tarybą bei Nuolatinius komitetus. Generalinės Asamblėjos nariams buvo pristatytos FDI Biudžeto komiteto ir Vykdančiojo direktoriaus ataskaitos. Generalinė Asamblėja pritarė Afganistano odontologų asociacijos įstojimui į FDI bei priėmė Paragvajaus odontologų draugiją asocijuotuoju nariu.


LR odontologų rūmų atstovai (Rūmų nuotrauka)

Atsisveikindamas 2011-2013 m. FDI prezidentas dr. Orlando Monteiro da Silva (Portugalija) pasidžiaugė FDI pasiekimais, iš kurių labiausiai išskyrė „Viziją 2020”, FDI strategiją Afrikos šalims, pasiekimus odontologinių medžiagų tyrimo bei kūrimo srityje bei 2013 m. Pasaulinės burnos sveikatos dienos minėjimą (kiekvienų metų kovo 20-ąją).


2011-2013 m. FDI prezidentas dr. Orlando Monteiro da Silva (Rūmų nuotrauka)

Džiugu pastebėti, kad FDI prezidento dr. Orlando Monteiro da Silva ataskaitoje 36 asociacijų (FDI sudėtyje yra virš 200 asociacijų), ruošusių įvairius renginius Pasaulinei burnos sveikatos dienai paminėti, tarpe buvo išskirti ir Lietuvos Respublikos odontologų rūmai, kurie Rūmų teritorinių skyrių dėka pažymėjo šią dieną Lietuvos valstybėje.


Pasaulinę burnos sveikatos dieną minėjusios nacionalinės odontologų organizacijos (Rūmų nuotrauka)

Dr. Orlando Monteiro da Silva pabrėžė, kad ir ateityje FDI turi išlikti vienijančia, šviečiamąja ir probleminius klausimus gvildenančia organizacija. Jis akcentavo, kad bendradarbiavimas tarp gydytojų odontologų, burnos priežiūros specialistų ir kitų medicinos sričių gydytojų išlieka labai svarbus, nes tai būtinybė, siekiant teigiamai gerinti visuomenės sveikatą ir gyvenimo būdą.

Naujoji 2013-2015 m. FDI prezidentė dr. Tin Chun Wong (FDI nuotrauka)

Naujoji 2013-2015 m. FDI prezidentė dr. Tin Chun Wong daugiau nei du dešimtmečius nenuilstamai dirbo FDI Taryboje ir Nuolatiniuose komitetuose. Ji buvo 83-ojo Kasmetinio pasaulio odontologų kongreso, vykusio 1995 m. Hong Kong, pirmininkė. Ji yra buvusi Hong Kong odontologų asociacijos prezidentė, taip pat Hong Kong ortodontų draugijos prezidentė. Dr. Wong baigė studijas odontologijos ir ortodontijos srityse Londone, nuo 1981 m. užsiima privačia ortodontijos praktika Hong Konge. Prisistatymo kalboje FDI prezidentė dr. Tin Chun Wong gyrė savo pirmtaką dr. Monteiro da Silva už jo pasišventimą, akcentavo, kad jo pradėti projektai ir toliau bus tęsiami bei įgyvendinami. FDI prezidentės devizas - „stiprinti ir vienyti“.


Dr. Orlando Monteiro da Silva su naująja FDI prezidente dr. Tin Chun Wong
(nuotr. iš http://orlandoms.com/)

Dr. Wong pristatė Stambulo Deklaraciją, kviečiančią FDI nares paremti poziciją, kuria siekiama praplėsti odontologų vaidmenį, t.y. ji akcentavo poreikį iš naujo apibrėžti odontologo kaip mediko vaidmenį, siekiant pagerinti bendrą paciento sveikatą ir jo gerovę. Šią Deklaraciją savo parašais patvirtino pasaulio asociacijų atstovai, tame tarpe ir Rūmų Tarybos pirmininkas A. Šeikus.

2013 FDI Generalinės Asamblėjos metu buvo priimtos šios rezoliucijos:
1) Dėl neinfekcinių ligų. Šioje rezoliucijoje atkreipiamas dėmesys į tai, kad burnos ligų poveikis neinfekcinėms ligoms yra labai didelis. Bendrosios burnos infekcijos yra labai susijusios su neinfekcinėmis ligomis (diabetu, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo ligomis, tam tikromis vėžio formomis). Rezoliucijoje tiksliai apibrėžtas FDI ir Nacionalinių odontologų asociacijų vaidmuo, siekiant optimalios burnos ir bendrosios sveikatos.

2) Dėl bendrų burnos ir bendrosios sveikatos socialinių faktorių. Šioje rezoliucijoje pabrėžiama, kad nesveika mityba, piktnaudžiavimas tabako gaminiais ar alkoholio vartojimas, prasta higiena, stresas, socialiniai-ekonominiai skirtumai (netolygumai) – tai bendri veiksniai, kurie įtakoja tiek burnos ligų, tiek ir neinfekcinių ligų atsiradimą. Todėl visi burnos priežiūros specialistai turi įsitraukti į tokios strategijos formavimą, kuri užkirstų kelią ir kontroliuotų neinfekcines ligas įtakojančius veiksnius, taip pat remtųsi FDI parengtu dokumentu „Vizija 2020“, kuris propaguoja burnos sveikatą kaip gyvybiškai svarbią bendrosios sveikatos ir pilnaverčio gyvenimo dalį.

3) Dėl burnos infekcijų kaip sisteminių ligų rizikos faktoriaus. Optimali burnos sveikata ir burnos/periodonto infekcijos bei uždegimo kontrolė turi tapti svarbia gydymo strategijos, kuri siekia sumažinti periodonto ligų vietinį ir sisteminį poveikį, dalimi. Rezoliucijoje pabrėžiama, kad Nacionalinės odontologų asociacijos, o taip pat ir burnos priežiūros specialistai individualiai turi šviesti visuomenę, perteikdami jiems naujausius mokslo tyrinėjimus ir jų pasiekimus. Akcentuojama tai, kad mokslas turi pasiekti visuomenę per gydytojus odontologus ir burnos priežiūros specialistus. FDI, bendradarbiaudama su Pasaulio sveikatos organizacija, turi siekti, kad burnos sveikata būtų įtraukta į vyriausybės politiką, susijusią su bendrąja sveikata.

4) Dėl seilių diagnostikos. Naujausiais tyrimais patvirtinta, kad seilės yra svarbus bioskystis, turintis didelę reikšmę tikrinant, įvertinant riziką ir diagnozuojant burnos ir sistemines ligas. Todėl gydytojai odontologai turi atkreipti ypatingą dėmesį į seilių tyrimų pritaikymą klinikinėje praktikoje.

5) Dėl Bisfenolio-A dantų plombinėse ir profilaktinėse medžiagose. Pabrėžiama, kad Bisfenolio-A nėra odontologinių medžiagų sudėtyje, tačiau produktuose minimaliai gali būti randama Bisfenolio-A likučių, kurie atsiranda gamybos procese. Akcentuojama, kad FDI ir toliau rinks mokslinių tyrimų duomenis ir informuos odontologus apie tai, kaip Bisfenolis-A yra absorbuojamas ir išvalomas iš organizmo. FDI ir ateityje skatins įvairias programas, skirtas didinti informuotumą apie dantų ėduonies profilaktikos svarbą.

2014 m. FDI Pasaulinis odontologų kongresas vyks Niu Delyje, Indijoje.

Lietuvos Respublikos odontologų rūmai dėkoja buvusiam 2011-2013 m. FDI prezidentui dr. Orlando Monteiro da Silva už parodytą didelį dėmesį Lietuvai, už skirtą laiką ir išreikštas pastabas bei pasiūlymus 2012 m. Lietuvos Respublikos odontologų rūmų organizuotame Tarptautiniame kongrese “Odontologija šiandien ir rytoj” Druskininkuose.

Tikimės sėkmingo tolimesnio bendradarbiavimo ir numatytų projektų įgyvendinimo su naująja 2013-2015 m. FDI prezidente dr. Tin Chun Wong.

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.