Suteikta daugiau dantų protezavimo paslaugų

Pernai dantų protezavimo paslaugos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto kompensuotos 42 tūkst. žmonių ir tai net 10 tūkst. daugiau, palyginti su užpernai. Tai nemažas pasiekimas, nors šių paslaugų Lietuvos gyventojams tenka vis dar ilgai laukti.

 

Mūsų šalyje teisę į dantų protezavimo paslaugas, teikiamas PSDF biudžeto lėšomis, turi trys privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų gyventojų grupės – žmonės, sulaukę senatvės pensijos amžiaus, žmonės, pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais, ir vaikai iki 18 metų.

„Nors kasmet buvo gerinamas šių paslaugų finansavimas, augo žmonių, kuriems protezuoti dantys skaičius, tačiau tokio didelio žmonių, kuriems buvo suteiktos šios paslaugos, kiekio, koks buvo pernai, dar nėra buvę. Pernai dantų protezavimo paslaugos kompensuotos 42 tūkst. asmenų (2016 m. – 32 tūkst. asmenų). Tikimės, kad šių paslaugų kiekis augs ir ateityje“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Grigarienė.

Pasak jos, šiuo metu žmonių, laukiančių dantų protezavimo, eilė stabilizavosi, ir netgi šiek tiek pradėjo mažėti. Pavyzdžiui, jei 2017 m. pradžioje šių paslaugų laukė beveik 192 tūkstančiai Lietuvos gyventojų, tai metų pabaigoje eilė sumažėjo apie 3 proc. ir metų pabaigoje šių paslaugų laukė apie 186 tūkst. žmonių.

Trumpiausia dantų protezavimo paslaugų laukimo eilė šiuo metu yra Kauno miesto / rajono, Marijampolės, Neringos, Šakių rajono savivaldybėse, kuriose šių paslaugų tenka laukti apie 2 metus. Tuo tarpu ilgiausia laukimo eilė yra Panevėžio miesto savivaldybėje – čia minėtų paslaugų laukiama apie 8 metus. Informacija apie dantų protezavimo eiles yra skelbiama ir nuolat atnaujinama TLK interneto svetainėse.

Dantų protezavimo paslaugų išlaidos žmonėms kompensuojamos pagal faktines išlaidas. Pensininkams, nedarbingiems arba iš dalies darbingiems asmenims šiuo metu kompensuojama iki 413,51 euro. Kai kuriais atvejais (asmenims, kurių bedantis apatinis žandikaulis 4, 5, 6 dantų srityje yra mažesnio nei 12 mm aukščio) kompensuojama iki 1273,31 euro. Vaikams, kurių kramtymo sistema dar vystosi, kompensuojama iki 211,04 euro, o kurių kramtymo sistema iš esmės susiformavo, kompensuojama iki 1273,41 euro. Kai neužtenka iš PSDF biudžeto skiriamos kompensacijos šioms paslaugoms, pacientui tenka primokėti.

J.Grigarienė atkreipia dėmesį į tai, kad savivaldybės gali remti savo teritorijos gyventojų dantų protezavimą jį papildomai finansuodamos iš savivaldybių biudžetų lėšų. Nors tai daryti savivaldybes įpareigoja Sveikatos sistemos įstatymas, pernai tik 19 savivaldybių iš 60 finansavo minėtas paslaugas. Iš viso pernai savivaldybių biudžeto lėšomis dantų protezavimo paslaugas gavo 636 žmonės.

„Siekiant, kad kuo daugiau žmonių gautų dantų protezavimo paslaugas, kompensuojamas PSDF biudžeto lėšomis, šiemet dantų protezavimo paslaugų išlaidoms kompensuoti buvo skirta net 33 proc. PSDF biudžeto lėšų daugiau nei pernai, iš viso – 21,3 mln. eurų. Tikimasi, kad šios lėšos leis dar labiau sumažinti laukiančiųjų dantų protezavimo eiles, t. y. daugiau žmonių galės gauti dantų protezavimo paslaugas“, – teigia J. Grigarienė.

Daugiau apie dantų protezavimo paslaugas, kompensuojamas PSDF biudžeto lėšomis, galima rasti ČIA.

Rūpimus klausimus galima pateikti Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba 8 700 88888.

Valstybinės ligonių kasos inf. 

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.