Odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigų vadovų susitikimas su Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministru

 Š. m. balandžio 19 dieną Lietuvos Respublikos odontologų rūmuose įvyko odontologinės priežiūros įstaigų vadovų bei įgaliotų asmenų susitikimas su Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministru Vyteniu Povilu Andriukaičiu, ministro patarėjomis – Nora Ribokiene, Inga Preikšiene, Specializuotos medicinos pagalbos skyriaus vyriausiąja specialiste Vilma Šimkiene, Teisės departamento direktore Nerija Stasiuliene. Susitikime dalyvavo 70 odontologinės priežiūros įstaigų vadovų bei jų įgaliotų asmenų.
Renginį pradėjo LR odontologų rūmų pirmininkas Alvydas Šeikus džiaugdamasis, kad V. P. Andriukaitis – pirmasis Sveikatos apsaugos ministras, apsilankęs LR odontologų rūmuose.
LR Sveikatos apsaugos ministras V. P. Andriukaitis dėkojo už kvietimą teigdamas, kad tik dialogas su visu Sveikatos apsaugos sektoriumi, nepriklausomai nuo jo nuosavybės formos ir teikiamo gydymo paskirties, padeda nustatyti, aptarti ir spręsti susikaupusias problemas, išdėstyti LR Sveikatos apsaugos ministerijos požiūrį, pasiūlyti bendradarbiavimo galimybes.
Specializuotos medicinos pagalbos skyriaus vyriausioji specialistė V. Šimkienė pristatyme aptarė odontologijos srities klausimus, pabrėžė, jog pagrindinės institucijos, sprendžiančios odontologijos srityje iškilusias problemas yra LR odontologų rūmai, LR Sveikatos apsaugos ministerija. V. Šimkienė susirinkimo dalyvius supažindino su šiuo metu XVI Lietuvos Respublikos vyriausybės sprendžiamais odontologijos klausimais.
Vienas iš jų – siekis pagerinti odontologinę pagalbą pacientams, ypatingą dėmesį skiriant vaikų ir jaunimo burnos ligų profilaktikai (1. Lietuvos Vyriausybės programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. gruodžio 13 d. nutarimu Nr. XII-51, 265 nuostata).
Pagrindinė priemonė šiai nuostatai įgyvendinti – mokyklose pradedamas nuolatinis vaikų individualios burnos higienos mokymas. V. Šimkienės teigimu, šios priemonės įgyvendinimo įvertinimui būtina Vaiko dantų būklės periodinė kontrolė, vykdoma pakeičiant Vaiko sveikatos pažymėjimo formą, kurioje gydytojas odontologas įrašys KPI indeksą.
LR Sveikatos apsaugos ministerija kartu su LR odontologų rūmais burnos ligų profilaktikos priemonių įgyvendinimui sutarė parengti reikalingų teisės aktų projektus; organizuoti visuomenės sveikatos biurų specialistų apmokymą; spręsti klausimus, susijusius su vaikų individualios burnos higienos mokymo metodika.
V. Šimkienė akcentavo, kad, norint vaikų burnos ligų profilaktiką pradėti įgyvendinti kaip įmanoma skubiau, į darbą reikia įtraukti Visuomenės sveikatos biurus, kurie mokytų vaikus individualios burnos higienos bei rinktų ir sistemintų statistinius duomenis apie vaikų sveikatos rodiklius, taip pat gydytojus odontologus, kurie teiktų duomenis apie vaikų sveikatos rodiklius pildydami Vaiko sveikatos pažymėjimą ir prižiūrėtų vaikų dantų ir burnos būklę.
Susitikimo metu Specializuotos medicinos pagalbos skyriaus vyriausioji specialistė V. Šimkienė teigė, kad vyksta diskusijos dėl Odontologų individualios veiklos pagal pažymą reglamentavimo. Įgyvendinus šį klausimą, pagrindiniai privalumai gydytojams odontologams būtų mokestinės naštos sumažinimas ir įsidarbinimo procedūrų išvengimas. Tačiau akcentuoti ir galimi neigiami aspektai: valstybės biudžeto pajamų sumažėjimas, odontologinės priežiūros paslaugas teikiančio gydytojo odontologo atsekamumo problematika, sudėtingas gydytojo odontologo ir asmens sveikatos priežiūros įstaigos susitarimo (dėl paslaugų teikimo ir kitų sąlygų) pavyzdinės formos parengimas.
LR Sveikatos apsaugos ministerija siekia įgyvendinti gydytojo vaikų odontologo konsultacijų su manipuliacijomis įteisinimą, taip pat numato būtinosios odontologinės pagalbos teikimo tvarkos tobulinimą. V. Šimkienė akcentavo, kad tobulinimas būtinas siekiant, kad teisės aktai atitiktų odontologijos mokslo ir praktikos pažangą; būtų nustatyta aiški tvarka, atvejai, būklės, kuomet būtina skubesnė odontologinė pagalba ir pagerėtų šių paslaugų prieinamumas. Būtinosios odontologinės pagalbos teikimo tvarkos tobulinimo įgyvendinimui parengtas sveikatos apsaugos ministro 2004 m. balandžio 8 d. įsakymo Nr. V-208 „Dėl Būtinosios medicinos pagalbos ir būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo tvarkos bei masto patvirtinimo“ pakeitimo projektas; panaikinamas sveikatos apsaugos ministro 1996 m. spalio 28 d. įsakymas Nr. 540 „Dėl teisės aktų tvirtinimo“.
Diskusijas sukėlė odontologinių paslaugų lygių panaikinimo klausimas, kuris supaprastintų Teritorinių ligonių kasų atsiskaitymo su sveikatos priežiūros įstaigomis tvarką; užtikrintų vienodą gydytojų odontologų specialistų konsultacijos teikimą. V. Šimkienė pabrėžė, kad visų kitų specialistų, kaip ir gydytojų odontologų, teikiamų paslaugų lygiai yra reglamentuoti teisės aktuose, todėl būtų sudėtinga panaikinti tik odontologijos lygius, o kitų gydytojų lygius palikti. Būtinas procesas visoms sritims. Vyriausioji specialistė akcentavo, kad reikalingos įstaigos, kurios specializuotųsi retų ir (ar) sudėtingų atvejų diagnostikoje bei gydyme, būtų gerinami odontologų specialistų praktiniai įgūdžiai bei diagnostikoje naudojama medicinos įranga.
LR Sveikatos apsaugos ministerija svarsto privačių gydytojų odontologų išduotų siuntimų konsultacijoms galiojimą valstybinėse sveikatos priežiūros įstaigose. Pasak V. Šimkienės, šio klausimo įgyvendinimas kelia abejones, nes nėra galimybių reikalauti atsakomybės iš privačių gydytojų odontologų už nepagrįstai išduotą siuntimą konsultacijai (šis aspektas sukėlė gydytojų odontologų, dalyvavusių susitikime, diskusijas); pacientui išduotų siuntimų atsekamumui ir kontrolei būtina sudėtinga ir vieninga visoms įstaigoms informacinė sistema, nes pacientas gali dažnai keisti privačias odontologijos įstaigas. V. Šimkienė akcentavo, kad šioje vietoje įžvelgiamas PSDF biudžeto lėšų poreikio padidėjimas.
Susitikimo su odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigų vadovais metu LR Sveikatos apsaugos ministras V. P. Andriukaitis nagrinėjo pacientų registracijos eilių klausimą valstybinėse odontologinėse gydymo įstaigose. Ministro teigimu, sudėtingiausia situacija yra savivaldybėse, nes tinklo, kabinetų išsidėstymas, jų prieinamumas yra problematiškas. Siekiant, kad medicinos pagalbos tinklas būtų pasiekiamesnis savivaldybių gyventojams, aktualus mobilių klinikų ir profilaktinių centrų klausimas. Kaimyninėje Latvijoje šios institucijos sėkmingai veikia šalies mastu. Sveikatos apsaugos ministras patvirtino, kad pacientų registracijos eilių klausimas bus sprendžiamas, planuojant naują įstaigų išdėstymo tinklą, apsvarstant mobilių klinikų ar specialistų nukreipimo pagal valstybės užsakymą būtinybę, diskutuojant, kaip prijungti privatų ir viešą sektorių bendriems valstybės sveikatinimo tikslams.
Ministras įvardijo studentų, stojančių į aukštąsias mokyklas, nukreipimą valstybės užsakymu kaip galimą priemonę užtikrinti vienodą odontologinių paslaugų gavimą pacientams Lietuvos miestuose ir rajonuose.
Nagrinėjant vaikų dantų protezavimo paslaugų kompensacijos tvarką, kuri, odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigų vadovų nuomone, sudaro sąlygas piktnaudžiavimo valstybės pinigais atvejams, Sveikatos apsaugos ministras pabrėžė, kad profilaktikai skiriama per mažai pinigų ir tai sudėtingas procesas, kuriuo reikia užsiimti 20 – 30 metų, kad kartos rodikliai pasikeistų. Profilaktika turi būti nukreipta į sveikų žmonių sveikatos rizikos veiksnių valdymą, sveikatinimo veiklos plėtojimą, sveikatos išsaugojimą, sveikatos erdvę, atstatymą, tačiau mokyklų programose yra tik keli milijonai litų, kurių nepakanka efektyviam darbui.
Gydytoja vaikų odontologė Gražina Baseckienė pastebėjo, kad kalbant apie vaikų dantų priežiūrą kyla klausimas ne tik apie lėšų švaistymą, bet piktnaudžiavimą vaikų sveikata, peržengiant kompetencijos ribas.
Sveikatos apsaugos ministras vienareikšmiškai šešėline ekonomika įvardijo situaciją, kai viešųjų įstaigų patalpose įsikūrusiuose valdiškuose ir privačiuose odontologijos kabinetuose dirba tie patys asmenys.
Susitikimo metu ministras pritarė, kad valstybinės dantų vagelių hermetizavimo silantais programos efektyvumas bus peržiūrėtas ir priimti tolimesni procesai, suderinti su LR odontologų rūmais. Taip pat bus nagrinėjamas studentų, studijuojančių valstybės finansuojamose vietose ir baigusių studijas, oficialus atidirbimas už nemokamas studijas. Pasak Sveikatos apsaugos ministro, tai sudėtingas procesas, reikia surinkti informaciją, planuoti išteklius, peržiūrėti sektorių, sugalvoti metodiką, išanalizuoti teisinę bazę. Bus sprendžiamas klausimas dėl gydytojo odontologo atskyrimo nuo šeimos gydytojo ir ar tikrai neadekvatus prisirašiusių pacientų skaičius vienam odontologo etatui, taip pat peržiūrima ir taisoma pacientų iš privačių gydymo įstaigų siuntimo sistema.
Baigiantis susitikimui, LR Sveikatos apsaugos ministras V. P. Andriukaitis ragino odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigų vadovus tokio pobūdžio susitikimus organizuoti bent 2 kartus per metus, kad būtų periodiškai aptariamos atsirandančios problemos.
 

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.