Pacientams informacija apie sutrenktus ir sumuštus dantis, pirmąją pagalbą traumos atveju
2009 m. „Odontologų rūmų žinių“ rugsėjo mėnesio žurnale publikuotame dr. Gintaro Janužio ir Kristinos Svetulevičiūtės straipsnyje „Išmuštų dantų saugojimo ir transportavimo terpių palyginamoji charakteristika“ išsamiai aptartos pagrindinės išmuštų dantų saugojimui ir transportavimui naudojamos terpės, pabrėžti jų privalumai bei trūkumai. Šis straipsnis skirtas odontologijos srities profesionalams, o plačiajai visuomenei naudingos informacijos šia tema trūksta. Kalbame su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto lektoriumi, privačios odontologijos klinikos vadovu dr. Gintaru Janužiu, kuris atsako į visuomenei aktualius klausimus apie sutrenktus ir išmuštus dantis.
Minėjote, kad kas dešimtas vaikas patiria dantų traumų. Ar reikiamų žinių turintys tėvai ar kiti vaikus prižiūrintys asmenys gali padėti išsaugoti vaiko dantuką įvykus traumai?
Tikra tiesa, nuo pirmosios pagalbos kokybės ir savalaikiškumo tiesiogiai priklauso tolesnio gydymo rezultatai. Pirmąją pagalbą suteikia nekvalifikuoti asmenys – tėvai, artimieji, praeiviai. Dažnai artimiesiems ir patiems sužeistiesiems trūksta žinių, kad padėtis būtų įvertinta tinkamai. Kai sužalojamas žmogus, aplinkiniams reikia nepasimesti ir elgtis logiškai, imtis būtinų pagalbos veiksmų.
Jeigu vaiko pieninis dantis yra išmušamas, ar tai gali neigiamai įtakoti nuolatinio danties augimą?
Pieninio danties traumos metu, gali būti sužalojama ir nuolatinio danties užuomazga. Dažniausiai skubios priemonės neturi ypatingos įtakos minėtiems traumos padariniams. Tačiau tai nereiškia, kad įvykus pieninio danties traumai, nereikalinga specialisto apžiūra ir konsultacija.
Ar stiprus danties sutrenkimas gali kelti grėsmę dančiui? Ar tokiu atveju rekomenduojama kreiptis į gydytoją odontologą?
Stiprus danties sumušimas, kuriam kartais skiriama nepakankamai dėmesio, gali turėti neigiamų padarinių ir sukelti atokiąsias komplikacijas. Iš karto po traumos gali tekti sumuštą dantį įtverti, jei iš karto įvertinimo atlikti nereikia, tokį dantį svarbu stebėti, vertinti jo spalvos pakitimus, gyvybingumą. Kartais ir menka trauma gali sutrikdyti danties kraujotaką, kuri lems danties nervo žūtį, danties patamsėjimą arba kitokį spalvos pakitimą ar net danties netekimą dėl kitų komplikacijų.
Gal galite patarti, kaip reikia prižiūrėti sutrenktą dantį? Ar reikia laikytis specialių atsargumo priemonių valant sutrenktą dantį ir kitus dantis?
Bet kokio sumušimo atveju, pirmoji pagalba yra sumuštos vietos šaldymas iki keturių valandų. Jei dantis paslankus, reikia vengti jį traumuoti sukandant ir kreiptis į gydytoją. Įprasta burnos higiena yra labai svarbi burnos ir dantų ligų profilaktikos priemonė. Įvykus traumai, esant susiūtoms žaizdoms burnoje ar dantų įtvarams, higiena būtina. Visi dantys valomi įprastai, o sužeistas vietas valyti atsargiai ir papildomai jų netraumuoti, tačiau jei yra uždėti įtvarai, valymas turi būti kruopštesnis, nes papildomi prietaisai burnoje yra papildomos apnašų užsilaikymo vietos.
Kai dantis yra išmušamas, ką pirmiausia reikia daryti?
Kai dantis išmuštas, būtina surasti jį, nesvarbu ar jis nukrito ant žemės namuose, ar į balą lauke. Sužeistąjį reikia nuraminti, jei yra galimybė – paduoti skausmą malšinantį vaistą, uždėti šalčio. Surasto danties negalima plauti, valyti ar kitaip mechaniškai dirginti. Jį reikia patalpinti į terpę, kurioje jis bus transportuojamas kartu su pacientu pas gydytoją. Tokia terpe gali būti kiaušinio trynys, saldus pienas, ar net sužeistojo burnos ertmė (po liežuviu), žinoma, jeigu sužeistojo amžius yra tinkamas tokiam transportavimui. Dantį reiktų gabenti indelyje su minėtais skysčiais, o ne audinyje ar kišenėje. Labai svarbu, kad danties paviršius neišdžiūtų. Nederėtų patiems bandyti atstatyti išmuštą dantį.
Kaip prižiūrėti burną po danties išmušimo?
Po danties išmušimo ir suteiktos pagalbos, burnos priežiūra išlieka tokia pati, kaip sumušimo atveju.
Jeigu danties trauma įvyko naktį, ar laukti ryto, ar kreiptis dėl būtinosios pagalbos?
Dažniausiai pats sužeistasis ne visada gali įvertinti traumos sunkumą ar skubios pagalbos svarbą, todėl įvykus bet kokiai traumai visada patartina kreiptis į gydytoją, esantį bet kurios gydymo įstaigos skubios pagalbos skyriuje.
Kokios buitinių sąlygų terpės yra efektyviausios išmušto danties laikymui ir gabenimui pas gydytoją odontologą?
Kiaušinio trynys ar saldus pienas yra pačios geriausios terpės buitinėmis priemonėmis transportuoti išmuštą dantį. Reikia atkreipti dėmenį į pieno produktus, kurie panašūs į pieną ar vadinami pienu, bet juose gausu konservantų, tokia terpė nėra tinkamiausia, taigi, belieka šviežias kiaušinio trynys.
Transportuojant dantį reikia palaikyti žemą temperatūrą, transportavimo terpę šaldant ledo gabaliukais ar termose. Tai atlikti ypatingai svarbu vasarą, kai yra karštas oras. Išmuštą dantį negalima dėti į šaldiklį ar plauti karštu skysčiu, naudoti kokias nors plovimo priemones ar mechaniškai dirginti. Svarbu dantį saugoti nuo išdžiuvimo. Pati primityviausia terpė – paties sužeistojo burnos ertmė, tačiau reikia įvertinti sužeistojo amžių ir būklę, kad kelionės metu danties nenurytų ar juo neužspringtų.
Primename: išmušto danties negalima laikyti sauso!