SALDUMYNAI ŠEŠTADIENIAIS

 
 
„Saldumynai šeštadieniais“ – Lietuvos odontologų iniciatyvinės grupės projektas, juo siekiama atkreipti dėmesį į žalingą cukraus poveikį vaikų dantims.
Projekto tikslas – paskatinti riboti saldumynų vartojimą bei pasinaudoti Skandinavijos šalių praktika, kur daugelyje šeimų ir vaikų ugdymo įstaigų saldumynų vaikams duodama tik vieną dieną per savaitę. Siekiama, kad Lietuvoje kuo daugiau šeimų įsitrauktų į programą ir mažintų cukraus vartojimą.
Lietuvos odontologai atkreipia dėmesį į nerimą keliančią šalies vaikų dantų sveikatą: nuo dantų problemų kenčia kas antras trejų metų sulaukęs vaikas ir net 90 proc. šešiamečių vaikų turi sugedusius dantis.Tuo tarpu cukraus vartojimą riboja labai nedaug šeimų. Prieš keletą metų atlikus tyrimą viename Lietuvos regionų, paaiškėjo, kad net 51 proc. ikimokyklinio amžiaus vaikų saldumynus valgo kasdien, o beveik 43 proc. juos vartoja 2–3 kartus per savaitę (šaltinis: Julija Zelionkaitė.  Marijampolės miesto ikimokyklinio amžiaus vaikų dantų ir burnos higienos būklė, bei tėvų nuomonė apie jų vaikų burnos sveikatą. 2010. http://vddb.library.lt/fedora/get/LT-eLABa-0001:E.02~2010~D_20100621_093349-92283/DS.005.0.01.ETD)
 
Jau ne pirmas dešimtmetis cukrus vos ne kasdien tampa galvosūkiu tėvams: kaip suvaldyti saldumynų potraukį? Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) nuo 1989-ųjų ragina riboti cukraus vartojimą, nurodydama saugias šio produkto paros normas.
 
PSO duomenimis, visa žmogaus sveikata didžiąja dalimi priklauso nuo gyvensenos ir mitybos. Ne viena epidemiologinė studija nurodo, kad ėduonies paplitimas yra didesnis tarp daug cukraus vartojančių vaikų. Daugybė mokslininkų taip pat remiasi tyrimais, patvirtinančiais, kad apribojus saldumynų vartojimą, dantų ėduonies paplitimas ir intensyvumas sumažėjo.
 
Tyrėjų tvirtinimu, vaikų mitybos kontrolė yra tinkama dantų ėduonies profilaktikos priemonė. Cukraus ribojimas mažiems vaikams yra svarbi pirminės ėduonies prevencijos užduotis, taip pat būtina bendros sveikatos būklės sąlyga.
 
Visus Lietuvos odontologus kviečiame prisijungti ir paremti iniciatyvą „Saldumynai šeštadieniais“, informuojant mažųjų pacientų tėvus apie vieną iš būdų riboti cukraus vartojimą – apriboti saldumynus kasdieniame maisto racione bei valgyti juos vieną kartą per savaitę.
 
Norintieji prisijungti prie projekto ar sužinoti daugiau informacijos kviečiami kreiptis:
 
Vytautas Tamošiūnas, Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Rasa Račienė, Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Ieva Girčytė-Ručinskienė, Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
 
 

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.