Lietuvos Respublikos odontologų rūmų atviras laiškas Lietuvos Respublikos Prezidentei, Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkei, Lietuvos Respublikos Premjerui
Atviras laiškas
Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei
Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkei Loretai Graužinienei
Lietuvos Respublikos Premjerui Algirdui Butkevičiui
Lietuvos Respublikos odontologų rūmai (toliau – Rūmai) reiškia didžiulį susirūpinimą dėl 7500 šalies odontologų vienijančios organizacijos, telkiančios gydytojus odontologus, gydytojus odontologus specialistus, burnos priežiūros specialistus bei į savo veiklą aktyviai įtraukiančios ir odontologų akademinę bendruomenę.
Grėsmę, kad bus sužlugdyta sklandi Rūmų veikla, įžvelgiame Lietuvos Respublikos odontologų rūmų įstatymo pakeitimo projekte, kuris gali būti pristatytas jau šiandien, birželio 9 d., Lietuvos Respublikos Seime kartu su Seimo Sveikatos reikalų komiteto išvadomis dėl įstatymų projektų, t. y. Lietuvos Respublikos odontologijos praktikos įstatymo Nr. I-1246 pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-3955 ir Lietuvos Respublikos odontologų rūmų įstatymo Nr. IX-1929 4, 6, 13 ir 14 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-3956.
Pastaruosius kelis mėnesius prieš Rūmus nukreipta veikla, prisidengiant įstatymų projektais, galimai yra Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės asmeninės iniciatyvos, kurioms ne tik nėra ir nebuvo jokio pagrindo, bet ir kurių pagrįstumas ar nauda kelia abejonių autorių kompetencija.
Nepaisant to, kad Seimas 2016 m. balandžio 5 d. ištarė „ne“ tokioms Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Dangutės Mikutienės iniciatyvoms, jos ir toliau gali būti pakartotinai teikiamos Seimui.
Labai tikėtina, kad jau šį ketvirtadienį Seimo nariai bus kviečiami balsuoti už Seimo Sveikatos reikalų komiteto išvadas, susijusias su mūsų veiklos reguliavimu, atmetant Sveikatos apsaugos ministerijos teiktus minėtų įstatymų projektus bei ardant esamą visos odontologijos sistemą.
Seimo Sveikatos reikalų komitetas, priimdamas išvadas, neatsižvelgė nei į Rūmų, nei į akademinės bendruomenės, nei į Seimo Sveikatos reikalų komiteto neetatinių ekspertų nuomonę, taip pat šių išvadų esmei bei tikriesiems tikslams Seimo nariai jau anksčiau nepritarė balsuodami Seime.
Primename, kad gerb. D. Mikutienės dar kartą galimai siūlomos įstatyminės iniciatyvos nepagrįstai dubliuoja šiuo metu Vyriausybės jau inicijuotus Lietuvos Respublikosodontologijos praktikos ir Lietuvos Respublikos odontologų rūmų įstatymų pakeitimus.
Be to, šios galimos iniciatyvos iš esmės pakeistų reguliavimą, susijusį su odontologų veikla, nes jomis siekiama nustatyti, kad licencijas odontologams, burnos priežiūros specialistams ir odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigoms išduodanti institucija būtų Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VASPVT) (dabar galiojantis reguliavimas numato, kad licencijas išduodanti institucija yra Rūmai) ir odontologams, burnos priežiūros specialistams narystė profesinėje asociacijoje būtų neprivaloma (dabar galiojantis reguliavimas numato, kad narystė Rūmuose yra privaloma).
Pažymime, jog tiek Vyriausybė, tiek Vyriausybės teiktą įstatymo pakeitimo projektą rengusi Sveikatos apsaugos ministerija pritaria šiuo metu galiojančiam reguliavimui ir nemato poreikio Rūmų funkcijas perduoti VASPVT.
Taip pat norime akcentuoti, kad Lietuvos Respublikos odontologų rūmų įstatymo pakeitimo projektenenurodoma, jog minėtais projektais atliekama esminė odontologinės veiklos pertvarka, ir nepagrindžiamas pertvarkos poreikis, nenumatomas jos poveikis bei neįvertinami visi su šiuo klausimu susiję reikšmingi aspektai.
Aukščiau minėtų įstatymų projektų rengėjai nė karto nepateikė argumentų, kodėl šiuo metu galiojanti tvarka, kai odontologų, burnos priežiūros specialistų bei odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigų licencijavimo funkcijas atlieka Rūmai, yra ydinga bei kaip esamos problemos galėtų būti išsprendžiamos, atitinkamas Rūmų funkcijas perduodant VASPVT.
Rūmų vykdomaslicencijavimo funkcijas perdavus VASPVT, kaip numatyta projektuose, šių funkcijų įgyvendinimui reikėtų papildomų valstybės lėšų, o šiuo metu nėra aišku, kokią papildomą naštą ūkio subjektams sukeltų licencijas išduodančios institucijos pasikeitimas. O jeigu licencijavimo tvarka, įgyvendinus projektus, nesikeistų, apskritai svarstytinas tokių funkcijų perdavimo VASPVT tikslingumas.
Tad prašome Jūsų dar kartą skirti deramą dėmesį visoms galimoms Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės D. Mikutienės iniciatyvoms, susijusioms su odontologijos sritimi bei mūsų, Rūmų bendruomenės, skaidymu.
Deja, tačiau turime pagrindo įtarti, o pastarųjų kelių mėnesių faktai tik sustiprina visos mūsų Rūmų bendruomenės abejones, kad tai, kas gali būtiteikiama Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės vardu, gali būti, Rūmų nuomone, naudinga kelioms suinteresuotoms grupėms, tačiau tikrai ne plačiai odontologų bendruomenei ar Lietuvos visuomenei.
Pagarbiai
Tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus