FDI Pasaulinis odontologų kongresas Lenkijoje

 
Po aštuonerių metų pertraukos – nuo 2008 metų kongreso Stokholme – pasaulinis FDI World Dental Federation kongresas vėl vyko Europoje, Lenkijoje. Pasauline odontologų sostine 2016 metų rugsėjo 7-10 dienomis tapo Poznanė. Šalia mokslinės programos vyko didžiulė paroda, kurioje naujausius produktus ir technologijas pristatė daugiau nei 200 nacionalinių ir tarptautinių kompanijų. 2016 metų parodos plotas viršijo 5000 m², kuriuose tilpo septyni nacionaliniai Brazilijos, Kinijos, Indijos, Korėjos respublikos, Šveicarijos, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Amerikos Valstijų paviljonai.
Paraleliai keturias dienas vyko moksliniai pranešimai daugybėje sekcijų – nuo burnos ligų profilaktikos iki dantų implantų. Atskirai mokslinės programos organizuotos burnos priežiūros specialistams: odontologų asistentams, burnos higienistams, dantų technikams. Reikia pasidžiaugti, kad šiais metais su pranešimu apie dantų implantus mokslinėje programoje buvo pakviestas dalyvauti ir Vilniaus universiteto docentas, mokslų daktaras Tomas Linkevičius.
 
Generalinę asamblėją pradėjo dabartinio FDI prezidento dr. Patrick‘o Hescot‘o kalba, kurioje jis pabrėžė vieną pagrindinių savo vadovavimo šiai organizacijai tikslų – pasiekti, kad odontologija taptų visaverte  medicinos profesija, kurios tikslas būtų ne tik burnos sveikata, bet ir bendroji organizmo sveikata. 2016 metais FDI sudarė naujas partnerystės sutartis su tokiomis medikų organizacijomis kaip Neužkrečiamųjų ligų aljansu, bei sustiprino jau egzistuojantį bendradarbiavimą su Pasaulio Sveikatos priežiūros profesijų aljansu tikslu sustiprinti burnos sveikatos reikšmę bendrosios sveikatos kontekste.
 
Generalinės asamblėjos metu buvo pristatyti pranešimai apie šiuo metu vykstančius FDI projektus, t.y. „Brush Day&Night“, „FDI-Ivoclar Smile Around the World“, FDI-GC burnos sveikatos ir senėjančios populiacijos, FDI pasaulinis periodonto sveikatos, FDI-Colgate dantų ėduonies prevencijos projektai.
 
 
Generalinės asamblėjos metu priimtos naujos ir peržiūrėtos anksčiau priimtos rezoliucijos:
 
Dėl odontologinių įrenginių vandens sistemų mikrobinės taršos (peržiūrėta). Odontologinių įrenginių vandens tiekimo sistemos vamzdžių ir konteinerių vidiniuose paviršiuose greitai susiformuoja biofilmai, kuriuose yra mikrobų. Nėra mokslinių studijų, rodančių kurie patogenai ir kokiomis koncentracijomis odontologinių įrenginių vandens sistemose gali lemti infekcijas pacientams. Rekomenduojama kiekvieną rytą dezinfekuoti odontologinių įrenginių vandens sistemas pagal gamintojų instrukcijas, tokiu būdu sumažinant bakterijų kiekį ir tuo pačiu ligų perdavimo riziką. Rutiniškai rekomenduojama tikrinti mikroorganizmų kiekį odontologinių įrenginių vandenyje.
 
Odontologinių įrenginių gamintojai yra įpareigojami naudoti tik konstrukcijas, tinkamas dezinfekcijai, taip pat skatinami naudoti medžiagas, kurios apsaugo ar bent sumažina biofilmų formavimąsi vandens sistemose.
 
Minimaliai invazyvus dantų ėduonies gydymas (peržiūrėta). Dantų ėduonies procesas gali būti stabdomas pacientui sumažinus angliavandenių vartojimo kiekį ir dažnį, du kartus dienoje pašalinant dantų apnašą dantų šepetėliu, fluoridų turinčia dantų pasta ir dantų siūlu. Pagrindiniai minimaliai invazyvaus dantų ėduonies  gydymo principai yra: 1) ankstyva dantų ėduonies pažeidimų diagnostika ir ėduonies rizikos bei aktyvumo įvertinimas; 2) demineralizuoto emalio ir dentino remineralizacija; 3) optimalios pastangos išsaugoti sveikus danties audinius; 4) individualizuotas profilaktinių patikrų planas; 5) minimaliai invazyvios intervencijos; 6) pirmenybė teikiama defektuotų dantų užpildų koregavimui, o ne keitimui naujais. Įrodyta, kad koreguoti nekokybiški užpildai tarnauja taip pat gerai kaip nauji. Todėl daugumoje atvejų dantų užpildų keitimas naujais yra traktuojamas kaip perteklinis gydymas.
 
Gydytojo odontologo ir paciento partnerystė geresnei sveikatai (peržiūrėta). Optimaliai burnos sveikatos priežiūrai užtikrinti būtinas gydytojo odontologo ir paciento tarpusavio ryšys, paremtas pasitikėjimu ir abipusia pagarba. Pagrindinės odontologo pareigos yra užtikrinti geriausią, paciento interesus atitinkantį gydymą, saugią aplinką, galimybę pacientui rinktis odontologą, suteikti visą informaciją apie gydymą ir kainas, išaiškinti pacientui gydymo alternatyvas, pripažinti paciento teisę turėti savo nuomonę dėl gydymo ir galimybę išklausyti kito specialisto nuomonę, nepasiduoti komercinių struktūrų įtakai, užtikrinti paciento informacijos konfidencialumą, užtikrinti pacientui galimybę susipažinti su savo medicinine dokumentacija. Gydytojas odontologas turi teisę būti gerbiamas, laisvai užsiimti praktika savo šalies įstatyminės bazės ribose, atsisakyti gydyti bet kurį pacientą, kurio reikalavimai prieštarauja geros medicinos ir odontologinės praktikos principams. Pacientai privalo gerbti aplinkinių, įskaitant ir odontologinės komandos, gerbūvį, suprasti ir priimti šiuolaikinės odontologijos realybę ir ribas, prisiimti atsakomybę už savo burnos sveikatą vadovaujantis gydytojo odontologo bei kitų burnos priežiūros specialistų rekomendacijomis.
 
Burnos ligų prevencija (peržiūrėta). Bloga socialinė ir ekonominė padėtis, žinių burnos sveikatos srityje trūkumas, gydymo paslaugų neprieinamumas yra pagrindiniai barjerai, užkertantys kelią optimaliai burnos sveikatai. Dar didesnę žalą visuomenei daro žemas burnos sveikatos prioritetas bendros sveikatos kontekste. Todėl rezoliucija pabrėžia burnos sveikatos įtraukimo svarbą nacionalinėje ir tarptautinėje bendros sveikatos politikoje. Visuomenė, sveikatos sistemos darbuotojai, politikai ir opinijų lyderiai turi suprasti, kad burnos sveikata yra neatsiejama bendrosios sveikatos dalis. Ypač svarbu diegti supratimą, kad dauguma burnos ligų yra išvengiamos. Ikidiplominės odontologijos studijos turi akcentuoti ligų prevenciją, o ne gydymą. Nacionalinės sveikatos programos turi būti nukreiptos burnos ligų profilaktikai ir burnos sveikatos išsaugojimui.
 
Trečiosios šalys ir odontologijos praktika (peržiūrėta). Dėl didėjančios viešų ir privačių Trečiųjų šalių (TŠ) mokėjimo agentūrų įtakos FDI mato būtinybę numatyti jų veikimo principus. TŠ yra atsakingos už profilaktinių paslaugų teikimo skatinimą, tokiu būdu darydamos įtaką visuomenės bendrajai ir burnos sveikatai. TŠ įtaka niekaip negali apsunkinti paciento burnos sveikatos paslaugų teikimo, o taip pat paciento ir gydytojo odontologo tarpusavio santykio. Tačiau pacientas privalo sumokėti odontologui už paslaugas, jei TŠ atsisako už jas mokėti. TŠ mokėjimas už paslaugas niekaip negali apriboti gydytojo odontologo autonomijos, sudarant konkrečiam pacientui geriausią ir etišką gydymo planą. TŠ mokėjimo už paslaugas įkainiai turi būti peržiūrimi mažiausiai kartą metuose, remiantis gydymo sudėtingumu, kompleksiškumu ir gydytojo odontologo išlaidomis.
 
Įrodymais pagrįsta odontologija. Gydytojai odontologai privalo užsiimti praktika, kuri paremta mokslo įrodymais, pritaikomais kartu su gydytojo asmenine klinikine patirtimi ir paciento pageidavimais. Odontologai turi vengti gydymo būdų ir technologijų, kurios žinomos kaip neefektyvios, nesaugios ir neetiškos. Visada būtina atsižvelgti į paciento asmenines nuostatas, vertybes ir kultūrinius šalies ypatumus.
 
Neįgaliųjų burnos sveikata ir jos priežiūra. Apie 15 proc. visų pasaulio gyventojų turi negalią. FDI kartu su Tarptautine neįgaliųjų burnos sveikatos asociacija remia Jungtinių Tautų deklaraciją, kad neįgalūs žmonės turi būti gydomi nediskriminuojant. Todėl FDI ragina nacionalinius sveikatos politikus atsižvelgti į neįgaliųjų reikmes, užtikrinti, kad gydymas būtų prieinamas visiems, bet kokią negalią turintiems žmonėms, šviesti neįgaliuosius, jų artimuosius ar globėjus burnos sveikatos išsaugojimo klausimais, skatinti mokslo tyrimus žmonių su specialiosiomis reikmėmis burnos sveikatos išsaugojimo klausimais.
 
Sporto odontologija. Tai sporto medicinos dalis, atsakinga už dantų traumų ir burnos ligų prevenciją sportuojant. Skatinama naudoti individualiai pagamintas veido ir dantų apsaugas, prižiūrint odontologui, o ne universaliai parduodamas rinkoje. Taip pat gydytojai odontologai turi žinoti apie galimą jų skiriamų vaistinių preparatų, pvz. turinčių kodeino savo sudėtyje, transformaciją žmogaus organizme į uždraustas sportininkams vartoti medžiagas, traktuojamas kaip dopingą. Tam tikri dantų pažeidimai gali būti būdingi tam tikroms sporto šakoms, pavyzdžiui dantų erozijos dažnai pasitaiko plaukikams. Gėrimai ir maistas sportuojantiems taip pat gali lemti burnos ligas ar pažeisti odontologines medžiagas burnoje dėl didelio cukraus arba rūgščių kiekio.
 
Kitas FDI pasaulinis kongresas įvyks 2017 metais rugpjūčio 29 – rugsėjo 1 dienomis Ispanijos sostinėje Madride.
 
Lietuvos Respublikos odontologų rūmų
Tarybos pirmininko pavaduotojas doc. dr. Vilmos Brukienės informacija
 
 
 

 

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.