Kasmetinio FDI kongreso apžvalga

Apie FDI

FDI (Fédération dentaire internationale) yra viena seniausių sveikatos organizacijų pasaulyje, įkurta 1900 m. Tai ne vyriausybinė organizacija, kurios atstovybė yra Šveicarijoje, Ženevos mieste. FDI vadovauja Prezidentas, Taryba, kuri renkama Generalinėje Asamblėjoje iš nacionalinių organizacijų deleguotų narių. Aukščiausias FDI organas yra Parlamentas, sudarytas iš nacionalinių odontologų asociacijų atstovų (Lietuvą atstovauja du asmenys). Organizacijoje dirba penki komitetai, kurie kuria FDI viziją mokslo, mokymo, sveikatos ir reklamos srityse. FDI vienija 198 asociacijų narius ir atstovauja daugiau kaip vieną milijoną odontologų pasaulyje. Organizacija dirba tiek nacionaliniame, tiek pasauliniame lygmenyje.

FDI 2011 m. pasaulinis kongresas

Šių metų rugsėjo 14-17 dienomis Meksikoje vyko 99-asis FDI Kongresas, tema – „Nauji burnos sveikatos priežiūros horizontai“, sulaukęs atstovų iš 140 šalių. Jo metu vyko mokslinės sesijos, verslo susitikimai, socialinės programos, šalių atstovai – Parlamentas dirbo FDI Asamblėjoje, kurios metu deleguotieji atstovai rinko 13 narių į įvairius komitetus. Taip pat išklausė Biudžeto komiteto ataskaitos, lankė odontologijos technikos ir produktų naujienas pristatančią parodą.

FDI prezidentas dr. Roberto Vianna (Brazilija) savo kalboje pabrėžė, kad svarbu vienijanti, šviečiamoji ir probleminius klausimu gvildenanti organizacijos veikla. Dr. Roberto Vianna pasidžiaugė per metus organizuotų mokslinių programų gausa (jų buvo net 53, kurios vyko 34 šalyse, daugiausiai besivystančiose). Taip pat išskirti gerėjantys FDI bendradarbiavimo su nacionalinėmis organizacijomis rezultatai bei pastebėtas augantis organizacijos narių profesionalumas.

Konferencijos metu ne kartą akcentuota gydytojų odontologų ir burnos priežiūros specialistų bendradarbiavimo su pacientais ir visuomene svarba, kuri turi teigiamai įtakoti visuomenės sveikatą ir gyvenimo būdą. Taip pat buvo pabrėžiama bendradarbiavimo su kitų specialybių gydytojais būtinybė ir nauda. Minėta pirminio lygio paslaugų finansavimo svarba. Kongreso metu atkreiptas dėmesys į būtinybę nuolatos informuoti visuomenę apie tabako, alkoholio ir kitų psichotropinių medžiagų žalą sveikatai, aiškinti mitybos bei fizinio aktyvumo svarbą žmogaus organizmui. Priminta, kad bendrą sveikatos būklę gali parodyti arterinis kraujo spaudimas ir cholesterolio kiekis kraujyje. Aptartos galimybės sveikatą tikrinti profilaktiškai ir ligas diagnozuoti pradinėse stadijose.

Kongreso metu buvo pristatytas naujasis prezidentas dr. Orlando Monteiro da Silva (Portugalija), kuriam regalijas perdavė buvęs prezidentas dr. Roberto Vianna. Dr. Orlando Monteiro da Silva užsiima privačia odontologijos praktika Portugalijoje. Jis taip pat dirba Europos Odontologijos visuomenės sveikatos asociacijoje, yra Portugalijos odontologų asociacijos prezidentas ir portugališkai kalbančių šalių odontologų asociacijos viceprezidentas. Dr. Orlando Monteiro da Silva anksčiau ėjo aukštas Europos odontologų tarybos prezidento pareigas. Malonu pažymėti, kad naujasis FDI prezidentas yra dalyvavęs mūsų organizuotame Tarptautiniame kongrese Lietuvoje 2009 m., kuriame skaitė pranešimą.

Prisistatymo kalboje prezidentas dr. Orlando Monteiro da Silva pažadėjo tęsti pradėtus darbus, akcentavo, jog bendrosios organizmo ligos yra susijusios su burnos ligomis. Pabrėžta, kad socialinė, sveikatos ir ekonominė padėtis turi būti analizuojama nacionaliniame lygyje. Išanalizavus padėtį, galima motyvuotai reikalauti finansinės paramos iš Vyriausybių odontologijos programų finansavimui. Pažymėta, kad toliau bus vadovaujamasi šūkiu – Gyvenk. Mokykis. Juokis. Šiuo šūkiu pristatyta programa vaikams, kurioje mažieji skatinami valyti dantis 2 kartus per dieną su fluoro turinčiomis pastomis. Ši programa nepaprastai svarbi silpnai ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse. Dr. Orlando Monteiro da Silva taip pat pabrėžė etikos problemas, iškylančias tarp gydytojų ir pacientų. Atkreipė dėmesį į pasaulinės krizės neigiamą poveikį daugelio šalių sveikatos sistemoms.


Prezidentas dr. Orlando Monteiro da Silva (antras dešinėje) ir Kongreso organizacinis
komitetas (nuotr. iš http://orlandoms.com/)


Buvęs prezidentas dr. Roberto Vianna regalijas perduoda naujajam prezidentui
dr. Orlando Monteiro da Silva (nuotr. iš http://orlandoms.com/)

Vykdantysis direktorius Jean-Lue Eiselle (Šveicarija) pabrėžė, kad FDI atspindi prioritetus, kurie svarbūs visiems nariams, rėmėjams, gydytojams ir pacientams visame pasaulyje. Informacija pasiekia kiekvieną nacionalinę organizaciją, bet turi būti išnagrinėta ir pritaikyta vietoje. Naujos technologijos privalo greičiau pasiekti pacientus, būtinas glaudesnis bendradarbiavimas su gamintojais. FDI vienija daug šalių, tad misija turi būti kilni, aiški ir tikslinga.

Asamblėjos metu priimtos rezoliucijos. Priimta rezoliucija dėl ėduonies klasifikacijos. Šioje rezoliucijoje atkreipiamas dėmesys į rizikos veiksnius ir apsisaugojimą, kurie turi atsispindėti paciento ligos istorijoje. Taip pat priimta rezoliucija dėl dantų balinimo. Joje FDI pozicija sutampa su Europos Sąjungos Tarybos neseniai priimta direktyva, kurioje dantų balinimo praktika patikima gydytojui odontologui. FDI nuomone, gydytojas odontologas turi paskirti ir prižiūrėti dantų balinimo procedūrą. Taip pat pažymima, kad gydytojo odontologas turi imtis tinkamo klinikinio paciento burnos sveikatos būklės patikrinimo ir, jeigu reikalinga, atlikti gydymą. Kaip akcentavo FDI, dantų balinimo praktika yra priskiriama odontologijos sričiai ir negali būti atliekama ne odontologijos srities profesionalų.

Be to, priimtos trys rezoliucijos dėl FDI valdymo ir darbo tvarkos.

1 rezoliucija – Generalinė asamblėja įpareigoja prezidentą, išrinktąjį prezidentą, iždininką, tarybos narius būti atsakingais ir atskaitingais už FDI veiksmus.

2 rezoliucija – Tarybos nariams turi būti sudaroma prieiga prie visų reikalingų dokumentų ir sutarčių, kurie buvo sudaryti praeityje, dabar ir bus sukurti ateityje, kad tarybos nariai galėtų tinkamai atlikti savo pareigas.

3 rezoliucija – Generalinė asamblėja reikalauja, kad tarpinės ataskaitos būtų rengiamos kas 6 mėnesius, kuriose pateikiama FDI finansinė padėtis ir atsiskaitoma Nacionalinėms odontologų asociacijoms (NDA).

Paroda organizuota 56 kartą. Joje dalyvavo 156 įmonės, kurių didžiąją dalį sudarė tarptautinių kompanijų atstovai. Pristatytos naujausios technologijos, įrangos, priemonės bei medžiagos. Kiekviename stende buvo galima gauti išsamią informaciją dominančiais klausimais. Daugelyje stendų vyko produktų pristatymai, demonstracijas buvo galima išvysti ekranuose arba praktiškai parodos vietoje.

2012 m. FDI kongresas vyks Honkonge.


Parodos akimirka


Parodoje eksponuota odontologo kėdė mažiesiems pacientams

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.