Sveiko maisto paroda - degustacija

Šiaulių valstybinės kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto

Burnos higienos studijų programos studentai – „Sveikos šypsenos“ projekto dalyviai

Šiaulių valstybinės kolegijos sveikatos priežiūros fakultete organizuota sveiko maisto paroda - degustacija. Burnos higienos studijų programos pirmakursiai pristatė puikų stalą, stebinusį ne tik estetika, bet ir puikiu skoniu. Studentai, pristatydami savo paruoštus patiekalus, demonstravo savo žinias, akcentavo šviežių vaisių ir daržovių naudą dantims ir organizmui.

Kamilė: Šviežių vaisių ir daržovių kasdieninis vartojimas užtikrina burnos sveikatą. Sveika mityba dantims tokia pat svarbi, kaip ir visam žmogaus organizmui, nes sveiki dantys užtikrina tinkamą virškinimo procesą. Net pat kruopščiausias dantų valymas ir tinkama asmens burnos higiena negali užtikrinti dantų ir burnos sveikatos, jeigu su maistu negausime visų reikalingų maisto medžiagų- mineralinių medžiagų ir vitaminų.

Vaida, Renata, Kristina, Ieva, Ernesta: „Atostogos Havajuose“ tikra svajonė iš egzotiškų vaisių. Atostogos, apie kurias pasvajoti galima, saikingai ragaujant atvežtų iš tolimų kraštų atvežtų gėrybių. Kiviai vitamino C turi daugiau, nei citrinos, juose gausu proteolitinių fermentų, reguliuojančių virškinimo procesą, ananasai stiprina kaulus, greipfrutai stiprina imuninę sistemą, padeda sumažinti nuovargį, taigi, atokvėpis užtikrintas.

Gintarė: Pristatau „Linksmosios burnelės šypseną“. Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, vaisių reikėtų valgyti kasdien bent po 400 gramų. Arbūzo galite suvalgyti ir daugiau. Arbūzas – tikras naudingų medžiagų lobynas, nors saldus, bet nekaloringas, turtingas svarbiausių mikroelementų – magnio, kalio, geležies, B grupės vitaminų, vitaminų C ir PP, folio rūgšties. Tai natūralus antioksidantų (likopeno, liuteino, zeaksantino) šaltinis, todėl stimuliuojančiai veikia organizmo ląsteles, gerina deguonies jose pasisavinimą, todėl puikiai pakelia nuotaiką.

Greta: Pažiūrėkite į iš svogūnų sukurtą kompoziciją „Gėlių darželis“. Kiekviename svogūnėlyje yra šimtai aktyvių junginių, ypač daug baktericidinių medžiagų, naikinančių įvairių ligų sukėlėjus. Dantims labai svarbus vitaminas C (askorbo rūgštis), kuris užkerta kelią apydančio ligoms, dantenų kraujavimui. Šio vitamino gausiausia yra šviežiuose vaisiuose ir daržovėse, labai daug jo turi svogūnai. Askorbo rūgštis dalyvauja medžiagų apykaitoje, saugo ląsteles ir aktyvina jų apykaitą, stimuliuoja jungiamojo audinio formavimąsi, stiprina kaulus ir dantis. Žaliųjų daržovių turtas – vitaminas K., turintis įtakos kaulų stiprumui, jo yra petražolėse, salotose, svogūnų laiškuose, špinatuose. Štai Jums ir maistas, ir vaistas!

Samanta: Siūlau paragauti pomidorų, įdarytų žirneliais. Pomidoruose yra B grupės vitaminų, vitamino C, gausu geležies druskų. Ypač naudingi sveikatai yra antioksidantas betakarotenas likopenas ir alkaloidas tomatinas, kurie padeda organizmo ląstelėms kovoti su laisvųjų radikalų poveikiu, užtikrindami visų organizmo sistemų darną. Žirneliai yra pagrindinio mūsų organizmo mineralo, labai reikalingo dantims- kalcio šaltinis. Kalcio yra ir pupelėse, taigi vietoj žirnelių galite valgyti pupeles. Tai puiki išeitis tiems, kas netoleruoja pieno produktų, kuriuose šio vertingo mineralo yra daugiausia.

Justė, Dovilė, Paulius, Indrė, Ana: „Vitaminų laivas” sukurtas iš 11 įvairių rūšių vaisių ir daržovių, kurių kasdien turėtų būti ant mūsų stalo. Sveikos mitybos specialistai teigia, kad kiekvienam iš mūsų kasdien reikėtų suvalgyti po 4-6 porcijas vaisių ir daržovių. Ar suvalgote? Vaisiuose yra eterinių aliejų, suteikiančių skonines savybes, organinių rūgščių, kurios dalyvauja medžiagų apykaitos ir virškinimo procesuose, daug skaidulų ir ląstelienos. Labai svarbu yra tai, kad dantims reikalingus mineralus kalcį ir fosforą iš maisto produktų organizmas pasisavina tik vartojant vaisius ir daržoves.

Rimantė, Karolina, Justina, Viktorija: Desertui – „Šokoladinis kąsnis“ iš bananų. Bananuose yra daug maistinių skaidulų, kalio, todėl juos galima įtraukti į kasdieninį maisto racioną. Svarbiausia – valgyti nedaug, nevalgyti saldumynų kaip paskutinio patiekalo, nes didelis kiekis cukraus (sudėtinių angliavandenių) skatina dantų ėduonies atsiradimą. Valgymo pabaigoje suvalgykite kietų vaisių ar daržovių, pavyzdžiui, obuolių arba morkų. Obuoliai ir morkos ne tik turi daug reikalingų organizmui maisto medžiagų, bet ir skatina seilėtekį, todėl burna geriau apsivalo, be to, stiprinamas kramtomasis aparatas. Kramtykite į sveikatą!

Morkytės - dantuku krapštukai

Informaciją parengė Biomedicinos mokslų katedros vedėja Aleksandra Sakalauskienė

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.