Spalis – sveikatingumo mėnuo Rūmų Panevėžio teritoriniame skyriuje
Š. m. spalio 5 d. vyko Rūmų Panevėžio teritorinio skyriaus konferencija, skirta aktualiausiems odontologijos ir bendrosios medicinos klausimams spręsti. Prof. dr. Vytautė Pečiulienė pristatė paskaitą „Endodontinių problemų sprendimas kasdienėje gydytojo odontologo praktikoje. Klinikinių atvejų analizė“. Profesorė akcentavo plačią endodontinio gydymo paslaugų gamą: pirminio gydymo atvejus, pergydymus, dantų trauminius pažeidimus ir galimas jų komplikacijas. Paskaitos metu buvo nagrinėjami įvairūs klinikiniai atvejai, pasitaikantys kasdieninėje gydytojo odontologo praktikoje, paaiškintos priežastys, kurios daro įtaką gydymo eigai bei jo baigčiai. Didelį susidomėjimą sukėlė dantų traumų komplikacijos ir jų profilaktikos priemonės.
Paskaitą „Nepriežiūros ir smurto prieš vaikus interpretacija odontologo praktikoje“ skaitė dr. Rasa Račienė. Lektorė informavo, „jog šiuo metu pasaulio mokslininkai pripažįsta, kad ankstyvos vaikų dantų ligos yra neteisingos elgsenos ligos, tačiau visuomenėje dar gaji nuomonė, kad dantų ligas lemia genetiniai veiksniai. Kai kuriose pasaulio šalyse ankstyvos vaikų dantų ligos (jų negydymas) yra suprantamos kaip vaiko nepriežiūra, tačiau ar galima vaikų dantų ligas traktuoti kaip nepriežiūros pasekmę Lietuvoje? Kita skaudi ir aktuali visuomenės problema – smurtas. Nors dauguma vaikų gyvena darniose šeimose, tačiau yra rizikos grupės vaikai, kurie patiria smurtą namuose. Gydytojas odontologas dėl darbo specifikos galėtų atpažinti smurto požymius“. Dr. R. Račienė ragino būti neabejingiems ir, teikiant odontologijos pagalbą (priežiūrą) vaikams, pastebėjus smurto žymes kaklo, burnos ir užausio srityje, pranešti vaikų apsaugos tarnyboms.
VšĮ „Atentis“ vadovė adv. Milda Laučienė skaitė paskaitą „Paciento aptarnavimo principai ir konfliktų valdymas“. Susitikimo metu nagrinėti pacientų aptarnavimo principai, pacientų lojalumo reikšmė, medikų profesionalumas ir žmogiškojo faktoriaus svarba aptarnavime. Akcentuota, kaip efektyviai bendrauti su skirtingais pacientais, kokie veiksmai stiprina ir silpnina konfliktą. Pateikti konfliktų sprendimo būdai.
Doc. dr. Rūta Bendinskaitė paskaitoje „Greitis odontologijoje“ pabrėžė, kad „terapinės odontologijos procedūras greitina vieno žingsnio sujungimo sistemos, storo sluoksnio ar greitai kietėjantys kompozitai. Norint pasiekti rezultatus, būtina susipažinti su jų savybėmis ir tiksliai laikytis naudojimo instrukcijų“. Paskaitoje buvo pristatyti sėkmingi ir nesėkmingi šiuolaikinių medžiagų naudojimo atvejai, pateikti patarimai, kaip pagreitinti darbą odontologijos kabinete. Didelio susidomėjimo sulaukė LSMU Kardiologijos klinikos doc. dr. Neries Stoškutės paskaita „Kardiologinių ligonių odontologinės priežiūros ypatumai“. Docentė priminė, kad „dėl didelio širdies ir kraujagyslių ligų paplitimo visuomenėje, gydytojams odontologams dažnai tenka teikti pagalbą pacientams, sergantiesiems šiomis ligomis. Pacientams, atliekant odontologines procedūras, gali kilti papildoma rizika, ypač jei neskiriamas gydymas dėl širdies ligos. Paskaitos metu akcentuota, kad svarbu žinoti pagrindines paciento sveikatos problemas, jam skiriamą gydymą, taikyti tik tuos gydymo metodus, kurie nesukeltų nepageidaujamų reiškinių“. Pranešime aptartos dažniausiai gydytojo odontologo darbe pasitaikančios kardiologinių ligonių priežiūros problemos, kardiologijoje naudojamų vaistų sąveika su gydytojo odontologo skiriamais vaistais.
Auditorija pritarė pasiūlymui, kad viename iš „Odontologų rūmų žinių“ numerių būtų išspausdintas LSMU Kardiologijos klinikos doc. dr. Neries Stoškutės straipsnis apie pastaraisiais metais Europos kardiologų draugijos ekspertų sudarytus, širdies ir kraujagyslių ligų gydymui skiriamus vaistus, jų sąveiką su odontologijoje naudojamais vaistais. LSMU doc. dr. Kęstutis Petrikonis skaitė paskaitą „Skausmo mechanizmai ir gydymas“. Docentas pabrėžė, kad „ūminio ir lėtinio skausmo diagnostika ir gydymas neatsiejami nuo tikslios skausmo lokalizacijos, skausmo intensyvumo, skausmo pobūdžio, skausmo trukmės įvertinimo, audinio (-ių), kuriame kyla skausmas, nustatymo, taip pat nuo skausmo įtakos paciento funkcijoms, psichologijai, miegui ir darbingumui apibūdinimo. Akcentuota, kad dažnai klinikinės situacijos būna nevienalytės, todėl reikia skirti kompleksinį gydymą. Skausmo mechanizmų nustatymas padeda pritaikyti efektyvesnį skausmo gydymą. Jeigu kyla abejonių dėl vienos ar kitos diagnozės, būtina konsultuotis su profesionalais ir išrašyti siuntimą konsultacijai“.
LR odontologų rūmų Panevėžio teritorinio skyriaus atstovė Rūmų taryboje Santa Miežinienė apžvelgė Rūmų naujienas, konferencijos dalyvius informavo apie Rūmų tarybos nutarimus, 2014 m. kovo 21 d. planuojamą išvažiuojamąjį Rūmų tarybos posėdį Panevėžio krašte, pakvietė gydytojus odontologus bei burnos priežiūros specialistus 2014 m. vasario 8 d. kartu vykti į Šiaulius ir paminėti profesinę šventę, 2014 m. kovo 20 dieną skirti nemokamam gyventojų burnos sveikos patikrinimui taip pat minėti „Pasaulinę burnos sveikatos dieną“.
Burnos sveikata - žmogaus geros savijautos dalis, todėl jau kelis metus iš eilės LR odontologų rūmų Panevėžio teritorinis skyrius kartu su miesto Visuomenės sveikatos biuru ir visuomeninėmis organizacijomis spalio mėnesį skelbė sveikatingumo mėnesiu. Visą spalį panevėžiečiai ir miesto svečiai buvo kviečiami aktyviai dalyvauti sveikatingumo šventėse, klausytis paskaitų, dalyvauti diskusijose, profilaktiškai pasitikrinti burnos sveikatą. Didelio visuomenės susidomėjimo sulaukė sveikos gyvensenos mokymai. Jau nuo pirmųjų gyvenimo dienų turi būti rūpinamasi burnos sveikata – ugdomi burnos higienos įgūdžiai, todėl Rūmų Panevėžio teritoriniame skyriuje buvo tikrinami mažųjų pacientų dantukai, teikiamos konsultacijos tėvams dėl vaikų dantų priežiūros ir gydymo. Renginių metu vaikams įteiktos iš Rūmų Profilaktikos programų koordinavimo komisijos gautos burnos priežiūros priemonės - TePe dantų šepetėliai, Colgate dantų pastos, kurios turėtų paskatinti vaikus labiau prižiūrėti dantukus. Vaikų tėvams perduoti vaikiški Listerine Smart Rinse skalavimo skysčiai.
Spalio 16 d. vyko Panevėžio miesto savivaldybės bendruomenės sveikatos tarybos posėdis. Posėdžio dalyviai buvo informuoti apie nuo š. m. gegužės mėn. statistinėje apskaitos formoje Nr. 027-1/a „Vaiko sveikatos pažymėjimas“ įvykusius pakeitimus (dabar ši pažyma be gydytojo odontologo patikros nebegalios) ir su tuo susijusias gydymo įstaigų problemas.
Spalio 18 d. Panevėžio teritorinio skyriaus atstovė Rūmų taryboje, gyd. odontologė Santa Miežinienė, LR odontologų rūmų tarybos narė Rima Adomaitienė, Panevėžio kolegijos Burnos higienos studijų programos III kurso studentė Miglė Janulionytė ir Rūmų Panevėžio teritorinio skyriaus sekretorė Inesa Lukoševičienė lankėsi Panevėžio rajono Bernatonių mokykloje – darželyje, skaitė paskaitą apie dantų priežiūrą, vaizdinėmis priemonėmis demonstravo, kaip teisingai valyti dantukus. Vaikų tėvams pateikta informacija dėl vaikų dantų priežiūros, gydymo ir konsultacijų.
Spalio 28 d. renginys vyko Panevėžio kolegijos Praktinio mokymo centro burnos priežiūros laboratorijoje. Renginyje dalyvavo: Rūmų tarybos narė, burnos higienistė Rima Adomaitienė; Panevėžio kolegijos Burnos higienos studijų programos III kurso studentės; Panevėžio teritorinio skyriaus sekretorė Inesa Lukoševičienė. Panevėžio teritorinio skyriaus iniciatyva buvo organizuotas Panevėžio lopšelio – darželio „Vaivorykštė“ priešmokyklinių ugdymo grupių vaikų apsilankymas. Panevėžio kolegijos Burnos higienos studijų programos III kurso studentės, vadovaujamos lekt. R. Adomaitienės, bendravo su vaikais, mokė juos teisingai valyti dantis, tėvams surašytos rekomendacijos dėl vaikų dantų priežiūros. Vaikai supažindinti su laboratorijoje buvusia odontologijos kabineto įranga.
LR odontologų rūmai dėkoja Panevėžio teritoriniam skyriui už iniciatyvumą ir aktyvią veiklą prisidedant prie visuomenės sveikos gyvensenos mokymų, vaikų burnos higienos įgūdžių ugdymo ir lavinimo, visos odontologų bendruomenės švietimo.