Baltijos šalių odontologų asociacijų atstovų susitikimas Tartu

2013 m. birželio 7 – 8 d. Estijoje, Tartu mieste, vyko kasmetinis Baltijos šalių odontologų asociacijų atstovų susitikimas „Dėl bendros Baltijos šalių burnos sveikatos strategijos 2013 – 2020“. Praėjusiais metais rugsėjo 21 – 22 d. Palangoje vykusio Baltijos šalių odontologų asociacijų atstovų susitikimo metu priimta bendra rezoliucija, pagal kurią nutarta sudaryti jungtines trijų Baltijos šalių darbo grupes aktualiems burnos sveikatos priežiūros klausimams spręsti. 

2013 m. susitikimo metu Estijos, Latvijos ir Lietuvos jungtinių darbo grupių vadovai bei įgalioti asmenys pristatė pagrindinius savo šalių odontologinės priežiūros aspektus, šiandieninius pasiekimus bei darbo grupėse iškeltas problemas. Sveikinimo kalba susitikimą pradėjo Estijos odontologų asociacijos pirmininkė Piret Väli.

Finansavimo politikos kūrimo klausimus pristatė Estijos atstovė Mare Saag, Latvijos – Modris Dzenītis ir Lietuvos – Rūmų Klaipėdos teritorinio skyriaus sekretorius Bronius Einars. Susitikimo dalyviai priėjo prie tos pačios nuomonės, kad finansavimas odontologinėms paslaugoms turi būti skiriamas konkrečiam pacientui, atvykusiam į gydymo įstaigą, o ne odontologinei sveikatos priežiūros (pagalbos) įstaigai, prie kurios asmuo yra prisirašęs. Buvo pažymėta, kad visose trijose Baltijos šalyse finansavimas, skiriamas odontologijai irdantų profilaktikai, yra labai mažas palyginus su šalių BVP. Bendros burnos sveikatos priežiūros strategijos kūrimą Estijoje pristatė Marek Vink, Latvijoje - Andis Paeglitis ir Egita Senakola, Lietuvoje – Rūmų profilaktikos programų koordinavimo komisijos narė Julija Narbutaitė.

Pastebėta, kad aktuali problema Baltijos šalyse yra ta, jog pacientai nenoriai lankosi pas gydytoją odontologą 2 kartus per metus. Susitikimo metu buvo akcentuojama, kad prioritetas turi būti skiriamas burnos ligų profilaktikos prevencijos finansavimui, įvairių socialinių grupių švietimui bei mokymams, kadangi tai sumažintų dantų ėduonies sukeltų komplikacijų gydymo kaštus. Estijoje ir Latvijoje jaučiamas burnos higienistų, kurie galėtų prisidėti prie burnos ligų profilaktikos, trūkumas. Nuo 2007 m. Latvija dalyvavo projekte, skirtame parengti pasiūlymus ir plėtoti bendrus Šiaurės Europos sveikatos priežiūros kokybės indikatorius Burnos sveikatos priežiūrai (ang. Nordic Health Care Quality Indicators for Oral Health Care). Projektas, prie kurio prisidėjo Danija, Farerų salos, Suomija, Islandija, Norvegija ir Švedija, vyko trejus metus. Suomija buvo projekto koordinatorė.

Susitikimo dalyviai pritarė Latvijos delegacijos atstovų pasiūlymui kitų metų Baltijos šalių odontologų asociacijų atstovų susitikimo metu jungtinių darbo grupių iškeltas problemas ir diskutuotinus klausimus nagrinėti pagal siūlomas keturias indikatorių grupes: 1. Struktūriniai indikatoriai; 2. Proceso indikatoriai; 3. Rezultatų indikatoriai; 4. Galimos kokybės indikatoriai.

Pacientų dalyvavimo gydymo procese, užtikrinant paciento saugą odontologijoje, kūrimą Latvijoje nagrinėjo Egita Senakola, o Lietuvos poziciją šiuo klausimu pristatė Žana Sakalauskienė. Akcentuota, kad ne tik gydytojai odontologai turi skatinti pacientus rūpintis burnos sveikata, tačiau ir patys pacientai privalo dalyvauti burnos profilaktikos programose, auklėti, mokyti savo vaikus teisingos burnos priežiūros, nes tėvų pareiga pasirūpinti vaikų burnos sveikata. Susitikimo metu Tartu LR odontologų rūmai iš kaimyninių šalių sulaukė teigiamų atsiliepimų dėl statistinės apskaitos formos Nr. 027-1/a „Vaiko sveikatos pažymėjimas“, kuri buvo papildyta gydytojo odontologo įrašu, įvertinančiu vaiko pieninių, nuolatinių dantų ir žandikaulių būklę. Šia pažyma sistemiškai pradėti rinkti statistiniai epidemiologiniai duomenys apie situaciją Lietuvoje.

Estijos odontologų asociacijos pirmininkė Piret Väli pristatė klausimą dėl e – medicinos projekto vystymo, kuris leistų gyventojams, pacientams šiuolaikinėmis informacinių ir ryšių technologijų priemonėmis laiku gauti geros kokybės sveikatos paslaugas, o sveikatos priežiūros įstaigoms ir specialistams, teikiantiems sveikatos priežiūros paslaugas, – tarpusavyje bendradarbiauti ir saugiai keistis informacija elektroninėmis priemonėmis. Latvijos ir Lietuvos atstovai (Irene Delle ir Neformaliojo švietimo komisijos sekretorius Paulius Šeikus) susitikimo dalyvius supažindino su problemomis, kylančiomis plėtojant e – medicinos projektą jų šalyse. Paminėtina, kad iš trijų Baltijos šalių, Estija labiausiai pažengusi e – medicinoje.

Piret Väli parengė išsamų pranešimą apie Europos parlamento ir Tarybos direktyvą 2011/24/ES „Dėl pacientų teisių į tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas įgyvendinimo“. Susitikimo pabaigoje vyko diskusijos. Nemažai kalbėta apie jau vykdomas ir planuojamas prevencijos ir edukacijos programas. Pažymėta, kad pasaulyje prioritetu išskiriama prevencijos svarba. Apibendrindama Baltijos šalių atstovų pranešimus ir patirtį, Estijos odontologų asociacijos pirmininkė padėkojo susirinkusiems dalyviams ir pastebėjo, kad Baltijos šalys yra skirtingos: vienos turi didesnę patirtį ir įdirbį vienoje srityje, kitos – labiau pažengusios kitoje srityje. Buvo akcentuota, kad dalijimasis sukaupta patirtimi yra labai naudingas visoms šalims.

Baigiantis svečių vizitui Estijoje priimta rezoliucija bei nuspręsta 2014 m. Baltijos šalių odontologų asociacijų atstovų susitikimui pateikti vieną bendrą Estijos, Latvijos ir Lietuvos pranešimą, kuriame būtų suformuota bendra trims Baltijos šalims įrodymais pagrįstą burnos ligų profilaktikos strategija. Išsamesnė informacija apie tai bus pristatyta vėliau. Kitas Baltijos šalių odontologų asociacijų atstovų susitikimas numatytas 2014 m. Latvijoje.

Akimirkos iš Baltijos šalių odontologų asociacijų atstovų susitikimo

 

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.