Palangos g. 2-7, Vilnius LT-01117
(8 5) 212 2510

Sveikiname su Tarptautine odontologų – šv. Apolonijos diena

Vasario 9-oji – svarbi data odontologų bendruomenei. Šią dieną minima Tarptautinė odontologų – šv. Apolonijos diena.

„Ši diena svarbi visai odontologų bendruomenei. Šv. Apolonijos dieną minime daugelį metų, tai tapo gražia profesine tradicija. Linkiu, kad šv. Apolonijos simbolis padrąsintų specialistus susitelkti ir toliau uoliai dirbti dėl pacientų sveikatos, o dar tik būsimus specialistus įkvėptų siekti profesinių aukštumų. Kartu mes – stiprūs“, – teigia LR odontologų rūmų Tarybos pirmininkė prof. dr. Vilma Brukienė.

Kodėl šį kartą ši šventė – neįprasta ir kuo odontologų bendruomenei tokia svarbi šv. Apolonija?

Šv. Apolonijos istorija

Istorija byloja, kad Apolonija buvo įtakingo Aleksandrijos valdininko dukra, gyvenusi imperatoriaus Filipo valdymo ir krikščionių persekiojimo laikais. Dauguma krikščionių pabėgo iš Aleksandrijos, išskyrus kelis, įskaitant Apoloniją, kuri čia pamokslavo ir lėmė daugelį atsivertimų.

Dėl atsisakymo pripažinti romėnų dievus ir išsižadėti Kristaus, Apolonija buvo persekiojama ir kankinama. Apie jos kankinystę yra kelios legendų. Viena pasakoja, kad pagoniams sukilus prieš krikščionis Apolonija buvo užpulta pagonių minios, reikalaujančios atnašauti stabams. Atsisakius tai daryti, minia apmėtė Apoloniją akmenimis ir išmušė dantis.

Kita legenda pasakoja, kad ji buvo suimta ir kankinta, kad išsižadėtų savo tikėjimo. Budelis replėmis išrovė Apolonijai dantis, o minia, stebėjusi kankinimą, grasino ją gyvą sudeginti. Apolonija paprašė, kad ją atrištų pasimelsti, o po maldos pati šoko į ugnį.

Tai įvyko 249 metais, o šis drąsios moters pavyzdys tveriant kančią taip pakerėjo žmones, kad gimė trečioji legenda, pasakojanti, esą kenčiant dantų skausmą reikia tik ištarti Apolonijos vardą ar paprašyti jos užtarimo ir skausmas atlėgs.

300-aisiais metais Apolonija paskelbta šventąja kankine ir jos kultas greitai paplito po visą Europą. Ji simboliškai yra vaizduojama stovinti, vilkinti ilgu rūbu ir apsiaustu, rankose laikanti palmės šakelę (kankinių simbolį) ir reples su dantimi (jos kankinimo įrankį). Ilgą laiką buvusi dantų skausmą kenčiančių globėja, šv. Apolonija XVIII a. garsaus prancūzų chirurgo-odontologo P. Fušaro iniciatyva pradėta laikyti gydytojų odontologų globėja. P. Fušaras siekė, kad sugedę pacientų dantys būtų ne šalinami, kaip buvo įprasta tais laikais, bet gydomi ir atkuriami.

Odontologų ir burnos priežiūros specialistų pagerbimas

Laikantis ilgamečių tradicijų, LR odontologų rūmai kasmet organizuoja Tarptautinės odontologų – šv. Apolonijos dienos minėjimą, kurio metu apdovanojami iškiliausi, labiausiai profesinėje, mokslinėje ir visuomeninėje veikloje nusipelnę gydytojai odontologai ir burnos priežiūros specialistai.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=NolbkjBYhNc&feature=youtu.be

Dėl šalyje esančios epidemiologinės situacijos, šiemet minėjimas pirmą kartą istorijoje vyks nuotoliniu būdu. Vasario 13 dieną odontologų bendruomenei bus transliuojamos šv. Mišios, skirtos pagerbti šv. Apoloniją, bei specialus šventinis filmas, kurio metu bus pristatytos pagrindinės apdovanojimų nominacijos: šv. Apolonijos, Burnos higienisto ir Dantų techniko, taip pat geriausia „Odontologų rūmų žinių“ klinikinė publikacija, padėkos nusipelniusiems Rūmų nariams ir rėmėjams.

Šv. Mišios bus transliuojamos vasario 13 d. nuo 12 val., šventinis filmas – nuo 13 val.

Pagalba autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams

Šiemet LR odontologų rūmai Tarptrautinės odontologų – šv. Apolonijos dienos proga nusprendė suvienyti jėgas su Klaipėdos šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia. Odontologų bendruomenė kviečiama padėti jautriai visuomenės daliai – autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams.

Autizmo spektro sutrikimas – tai visą gyvenimą trunkantis žmogaus sutrikimas, nuo kurio neatsiejamas kalbos bei socialinės žmogaus raidos deficitas. Vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimą, integracija į visuomenę yra svarbi ne tik jų pačių, bet ir visų mūsų atžvilgiu.

Tam, kad integracija būtų veiksmingesnė, Klaipėdos šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios broliai pranciškonai už gautas aukas ketina surengti vasaros stovyklą autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams.

Prisidėti pagal galimybes prie šios iniciatyvos galima aukojant čia: https://www.viltiesmiestas.lt/parama (kaip mokėjimo paskirtį nurodyti auką autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams).

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.