Parengta pirmoji odontologo pagalbininkų grupė

Lietuva, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis, turi ženkliai mažiau gydytojų odontologų padėjėjų. Mūsų šalyje vienam gydytojui odontologui santykinai talkina tik 0,5 gydytojo odontologo padėjėjo. Tuometinė Rūmų pirmininkė doc. dr. Anastazija Tutkuvienė buvo viena gydytojui odontologui asistuojančių specialistų trūkumo klausimo iniciatorių, Taryba pradėjo aktyvias diskusijas, aptarti įvairūs problemos sprendimo būdai. Tarybos posėdyje skaitytame gydytojo odontologo ortopedo Rolando Pletkus pranešime atkreiptas dėmesys, į odontologijos kabinete reikalingą „šešių darbo rankų vieta“, t. y. vieno paciento priėmimo metu, anot pranešėjo, turėtų dirbti trys specialistai – gyd. odontologas ir du burnos priežiūros specialistai.
Rūmai, bendradarbiaudami su Slaugos darbuotojų tobulinimosi ir specializacijos centru (toliau – SDTSC), pradėjo rengti odontologo pagalbininko mokymo programą. Šios programos turinio kūrimo kuratorius R. Pletkus pažymi, kad „tinkamas darbo organizavimas, jo pasidalinimas tarp personalo lemia gydymo kokybę ir ekonominį efektyvumą. Gydytojas odontologas ir odontologo padėjėjas dirba betarpiškai su pacientu sutelkdami maksimalų dėmesį į gydymo veiksmus, į pacientą. Odontologo pagalbininko funkcijos, be kitų, užtikrinti sklandų gydytojo odontologo ir odontologo padėjėjo darbą, būti tarpininku tarp infekuotos ir švarios zonos teikiant į darbo lauką reikalingus instrumentus, medžiagas, priemones.“
Svarbu paminėti ir teisinę šio klausimo pusę. R. Pletkus atkreipia dėmesį, kad odontologinės priežiūros įstaigos neretai yra šeimos verslas. Anot jo, odontologo pagalbininko programa šeimos nariui suteikia galimybę per trumpą laiką įgyti reikiamą išsilavinimą ir prisijungti prie šeimos verslo. Anksčiau daliai gydytojų odontologų padėdavo artimieji, neturėdami teisinio pagrindo ir profesinių žinių verstis šia veikla. Norėta sukurti teisinį ir profesinės kvalifikacijos pagrindą, kuriuo remiantis asmuo galėtų dirbti konkrečiai reglamentuotą darbą.
Nuo šių metų balandžio mėnesio odontologo pagalbininko mokymus pradėjo pirmoji studentų grupė. Intensyvius 480 valandų kursus lankė ir sėkmingai baigiamuosius egzaminus išlaikė 24 absolventai. Pasak vienos iš Odontologo pagalbininko programos rengėjos SDTSC Mokymo ir programų skyriaus metodininkės, vyresniosios specialistės Rimantės Kasiulaitytės, didžioji dalis studenčių jau turėjo darbo patirties odontologiniame kabinete. Kaip prisimena metodininkė, kursų dalyvės pareigingai lankė paskaitas, lengvai įsisavino teorines ir praktines žinias. SDTSC specialistė R. Kasiulaitytė pažymėjo, kad sėkmingai mokymų programą baigęs odontologo pagalbininkas moka ir geba pagal gydytojo odontologo, gydytojo odontologo specialisto ir burnos priežiūros specialisto nurodymus pildyti paciento kortelę; paruošti darbui odontologines medžiagas, prižiūrėti medicinos prietaisus ir kitą darbo įrangą; prilaikyti / atitraukti burnos organus ir audinius; išvalyti nuimamus protezus, išimtus iš paciento burnos; išvalyti laikinus protezus; pagaminti ir naudoti dezinfekcinius tirpalus, dezinfekuoti, paruošti sterilizacijai ir sterilizuoti darbo priemones, odontologinius instrumentus, įrenginius ar jų dalis; paruošti tirpalus rentgenogramoms ryškinti ir fiksuoti; ryškinti ir fiksuoti dantų, panoraminę ir kitas odontologijos įstaigoje atliktas rentgenogramas; tvarkyti medicinines atliekas ir darbo aplinką ir kitus programoje reglamentuotus darbus.
Nuotraukoje odontologo pagalbininko programos absolventai ir dėstytojai
 
Atkreipiame dėmesį, kad gydytojo odontologo pagalbininkas savo veikloje vadovaujasi „Gydytojo odontologo pagalbininko veiklos aprašu“, patvirtintu 2012 m. kovo 30 d. Rūmų Tarybos nutarimu Nr. 12/TN-36, kuris reglamentuoja odontologo pagalbininko veiklos sritis, pareigas, kompetenciją ir atsakomybę. Pažymime, jog gydytojo odontologo pagalbininkas per kiekvienus 5 metus privalo surinkti 20 sertifikuojamų tobulinimosi valandų, kurių tarpe būtų šios gydytojo odontologo pagalbininko profesinės kvalifikacijos tobulinimo temos ir valandos: infekcijų kontrolė – 10 val., būtinoji pagalba – 2 val., profesinė etika – 2 val. burnos ligų profilaktika – 2 val.
 
Šiuo metu mokymo kursai vykdomi Vilniuje, į kuriuos susirenka studentai ir iš kitų miestų. Jeigu bus poreikis, SDTSC apsvarstys galimybę vykdyti mokymus kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose.
Rūmai tikisi, kad odontologo pagalbininkų rengimas leis sumažinti gydytojui odontologui asistuojančio personalo trūkumą.
Daugiau informacijos apie šią mokymo programą Jums gali suteikti Slaugos darbuotojų tobulinimosi ir specializacijos centras, interneto svetainė  http://www.sdtsc.lt/
DĖMESIO! Pageidaujantys mokytis SDTS centre 2013 m. ir norintys gauti iš LR Sveikatos apsaugos ministerijos piniginę kompensaciją, privalo SAM įstatymo nustatyta tvarka pateikti prašymus iki 2012 m. rugsėjo 15 d. 2013 m. formalaus profesinio mokymo ir neformalaus švietimo kompetencijų tobulinimo mokymo programų sąrašą ir prašymų pavyzdžius rasite SDTS centro interneto svetainėje  www.sdtsc.lt. SDTSC atkreipia įstaigų dėmesį, kad prašymai 2013 metams turi būti pateikti ne tik popieriniu, bet ir elektroniniu variantu.
 
 
 

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.