Švyturių paroda Rūmuose
Bene vienas žinomiausių švyturių pasaulyje – 140 m. aukščio Aleksandrijos švyturys, vienas iš septynių pasaulio stebuklų. Nekeista, kad nuo seniausių laikų švyturiai turėjo reikšmingą funkciją ir meninę vertę.
Gydytoja odontologė Rūta Bieliauskienė su vyru Aleksandru turi išskirtinį užsiėmimą ir aistrą – švyturių fotografavimą. Parodos autorė prisipažįsta, kad dažnai atostogų maršrutą renkasi pagal švyturių vietoves. Prieš kelionę jie surenka medžiagą apie švyturius, kuriuos galėtų aplankyti. Jų kolekcijoje puikuojasi Lietuvos, Latvijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados ir kitų valstybių švyturiai. R. Bieliauskienė prasitarė, kad artimiausia jų kelionė numatoma į kaimyninę Lenkiją, kuri taip pat turtinga gražiais švyturiais.
P. Bieliauskų namuose eksponuojami visi jų matyti ir įamžinti švyturiai, kurių gerokai per pusšimtį. Džiaugiamės, kad p. Bieliauskai įstabius švyturius eksponuoja LR odontologų rūmuose ir mūsų bendruomenei suteikia puikią progą pasigrožėti išskirtine 25 švyturių fotografijų paroda. Parodoje kiekvienas švyturys trumpai pristatomas. Tad paroda praturtins Jus ir žiniomis.
Kalbame su parodos autore gydytoja odontologe Rūta Bieliauskiene.
Jūsų kolekcijoje puikuojasi kelios dešimtys meninių švyturių fotografijų. Kaip ir kada kilo mintis fotografuoti būtent juos? Ar Jūsų šeima taip pat įsitraukė į švyturių įamžinimą?
Mes abu su vyru mėgstame fotografuoti. Kažkada žiūrėdami savo kelionių nuotraukas, pamatėme, kad turime nufotografavę beveik visus Lietuvos ir kelis Latvijos švyturius. Jie pasirodė labai įspūdingi. Taip ir „užsikabinome“. Dabar jau net keliones stengiamės pasirinkti tokias, kad rastume ir švyturių. Kartais jų paieška, tikras orientacinis sportas...ir nuostabus jausmas staiga suradus.
Švyturys turi funkcinę paskirtį – rodyti laivams kelią, įspėti apie pavojingas vietas, uolas, palydėti į saugų uostą. Tačiau simbolinė švyturio reikšmė kiek platesnė. Tai vilties, tikėjimo, pagalbos, paguodos, užuovėjos ir amžino tikslo ženklas. Gal švyturys Jums turi kokią simbolinę reikšmę? Jei taip, kokią?
Man švyturys – stabilumo, didingumo simbolis. Jie visi kitokie, stovi skirtingoje aplinkoje, o vis tik visų svarbiausia funkcija – padėti orientuotis tamsoje.
Ar lengva gražiai užfiksuoti švyturį? Ar reikia ieškoti „kampo“, kalvos, nuo kurios jis atsiskleidžia visu savo žavesiu?
Švyturys – nemažas daiktas, tad jį užfiksuoti galima visada. Kad atsiskleistų visas grožis, tenka paaukštinimą susirasti ar ant žemės atsigulti. Kartais tenka palaukti, kol saulė pasisuks, ar debesėlis nuplauks arba, jei yra galimybė, ateiti kitą dieną, su kita nuotaika...
Kuris iš matytų, užfiksuotų švyturių Jums gražiausias?
Man pats gražiausias Pervalkos arba Žirgų rago švyturys. Esame jį įamžinę ir vasarą, ir žiemą. Labai „fotogeniškas“.
Ar Jums įdomios aplankytų švyturių istorijos?
Kai kurių istorijos tikrai įdomios. Neseniai Saremos saloje suradome švyturį, kuris niekada neveikė. Mat caro laikais per neapsižiūrėjimą jis buvo pastatytas ne toje vietoje... JAV Meino valstijoje nufotografavome ir dabar veikiantį patį pirmą šalyje G. Washington nurodymu pastatytą švyturį.
Ačiū už pokalbį.