Baltijos šalių odontologų asociacijų susitikimo apžvalga
Rugsėjo 21-22 d. Palangoje vyko Baltijos šalių odontologų asociacijų susitikimas. Pagrindinis susitikimo tikslas – bendros Baltijos šalių odontologinės priežiūros strategijos sukūrimas.
Latvijos, Estijos ir Lietuvos atstovai pristatė pagrindinius savo šalių odontologinės priežiūros aspektus. Kalbėta apie formaliojo švietimo sistemas, specialistų rengimą ir jų netolygų pasiskirstymą regionuose. Išskirdama pagrindines odontologijos problemas Lietuvoje, doc. dr. Vilma Brukienė atkreipė dėmesį į specialistų trūkumą atokesnėse Lietuvos vietose, kurį lemia didžiausios specialistų koncentracijos Vilniuje ir Kaune. Nors jų pasiskirstymas Lietuvoje netolygus, tačiau Lietuva turi pakankamą gydytojų odontologų skaičių.
Dar viena svarbi Lietuvos problema – paruošiama per daug burnos higienistų. Dėl didelio jų skaičiaus dalis specialistų negali įsidarbinti pagal savo kompetenciją, todėl kai kurie jų dirba kaip gydytojų odontologų padėjėjai. Kaip teigė Latvijos ir Estijos atstovai, jie turi dar didesnių problemų burnos priežiūros specialistų klausimu. Latvijoje švietimo įstaigos neparengia reikiamo burnos higienistų skaičiaus, o Estijoje jie iš viso nėra rengiami.
Visų Baltijos šalių atstovai vieningai išskyrė bendrą kliūtį gyventojų burnos sveikatos gerinime – valstybės skiriamų lėšų trūkumą. Taip pat paliesti paciento įtraukimo į gydymo procesą (pilną šio proceso supratimą ir sąmoningą dalyvavimą), savalaikės, pasiekiamos ir saugios odontologinės priežiūros bei efektyvios sveikatos priežiūros klausimai.
Išsamiai kalbėta apie jau vykdomas ir planuojamas prevencijos ir edukacijos programas. Pažymėta, kad pasaulyje prioritetu išskiriama prevencijos svarba. Asociacijų atstovai vieningai sutarė, kad apie taisyklingą dantų priežiūrą, subalansuotą mitybą ir kitus būtinus geros sveikatos elementus reikia kalbėti ir mokyti vaikus nuo pat gimimo.
Apibendrindama Baltijos šalių odontologijos patirtį, Latvijos atstovė doc. dr. Egita Senakola pastebėjo, kad Baltijos šalys yra skirtingos: vienos turi didesnę patirtį vienoje srityje, kitos – kitoje. Tad dalijimasis patirtimi, mokymasis iš jau veikiančių modelių yra naudingas visoms.
Susitikime buvo priimtos rezoliucijos ir formuojamos darbo grupės klausimams spręsti. Išsamesnė informacija apie tai bus pristatyta vėliau.
Renginio akimirkos: